Češi pomáhají najít místo souboje Davida a Goliáše

Jeruzalém - Čeští vědci se zapojili do jednoho z nejslibnějších archeologických projektů v Izraeli. S prestižním mezinárodním týmem odkrývají jižně od Jeruzaléma stopy starověkého židovského království.

Kamenitá půda postupně vydává zbytky slavného města Azeka. Není to ale zadarmo. Archeologové podstupují tvrdou dřinu s motykami ve 40stupňovém vedru a ve všudypřítomném prachu. „Azeku známe z biblických zdrojů jako hraniční město mezi územím Filištínů na západ od nás a královstvím Juda,“ přibližuje vedoucí tým Yuval Gadot.

  • Češi se účastní archeologických vykopávek v Izraeli
    Češi se účastní archeologických vykopávek v Izraeli zdroj: ČT24
  • Češi pomáhají znovuobjevit město Azeka
    Češi pomáhají znovuobjevit město Azeka zdroj: ČT24

Mezi členy mezinárodního týmu je často slyšet i čeština. Kamenné důkazy starozákonních příběhů tu hledá i osm českých archeologů. „Vstává se ve čtyři, aby se pracovalo, dokud je chládek,“ říká student teologie na Univerzitě Karlově David Moulis. Práce na vykopávkách končí v jednu hodinu odpoledne. Pak teprve začíná titěrné zkoumání nalezených úlomků.

Podle biblické tradice se u Azeky odehrál souboj Davida a Goliáše. Vítězství mladičkého pasáka ovcí, který se jen s prakem v ruce postavil obřímu válečnému šampionovi filištínských vojsk, se stalo jednou ze zakládajících legend starého Izraele. 

Z vysokých věží Azeky bylo dobře vidět na Gath, Goliášovo rodné město. Hraniční poloha se ale nakonec stala Azece osudnou. Šest století před Kristem ji zničila babylonská vojska.

Video Reportáž Jakuba Szántó
video

Reportáž Jakuba Szántó