Z Fukušimy uniká radioaktivní voda

Tokio - Z japonské jaderné elektrárny Fukušima uniká radioaktivní voda. Japonský regulační úřad situaci označil za stav nouze. Kontaminovaná voda podle expertů prosakuje skrz poškozenou bariéru do Tichého oceánu. Elektrárnu poničilo před dvěma roky zemětřesení a následná vlna tsunami.

Podle japonského regulačního úřadu nemá provozovatel elektrárny společnost Tepco dostatečné kapacity na to, aby se s nastalou situací sama vypořádala. Bariéra, která měla kontaminovanou vodu zadržet, je porušena. Experti se obávají, že by se mohlo množství unikající vody stále zvyšovat.

Už před měsícem Tepco přiznalo, že je bariéra porušena. Společnost ale ubezpečila veřejnost, že na opravě pracuje. Vedoucí regulačního úřadu ovšem dnes oznámil, že protiopatření byla jen dočasná a na elektrárně platí stav nouze.

Tepco bylo za podcenění následků havárie a pomalé řešení situace v kolabující elektrárně kritizováno už bezprostředně po katastrofě. Následné vyšetřování navíc zjistilo, že společnost lhala o skutečných rozměrech havárie a zakrývala nedostatky v bezpečnostních opatřeních.

Fukušima byla poškozena při mohutném zemětřesení a následné vlně tsunami 11. března 2011. Kvůli úniku radioaktivity byly z okolí elektrárny evakuovány desetitisíce lidí. Technici elektrárnu stabilizovali, plně odstranit následky katastrofy však podle expertů potrvá ještě roky.