Nejvyšší soud snížil Chodorkovskému trest – o dva měsíce

Moskva - Ruský Nejvyšší soud dnes snížil bývalému ropnému magnátovi Michailu Chodorkovskému o dva měsíce jedenáctiletý trest vězení. Na svobodu by tak měl vyjít v srpnu 2014. Stejného zkrácení trestu se dočkal i bývalý Chodorkovského spolupracovník a jeho nynější spoluvězeň Platon Lebeděv. Jejich obhájci žádali úplné osvobození a proti dnešnímu rozhodnutí se odvolají.

Podle stížnosti právníků bylo zatčení jejich klientů nelegální a výše trestů nespravedlivá.

Před výrokem Nejvyššího soudu přečetl Chodorkovskij své odvolání prostřednictvím videokonference z vězeňského tábora poblíž severního polárního kruhu, kde si trest odpykává. Nejvyšší soud požádal o propuštění a zrušení verdiktu nižšího soudu. „Chybná soudní rozhodnutí jsou podnětem pro protesty (proti Putinovi). Stále větší část společnosti požaduje… aby mohla žít život beze strachu,“ řekl někdejší šéf ropné firmy Jukos.

Chodorkovskij přečetl prostřednictvím videokonference prohlášení
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alexander Zemlianichenko

Rozsudek, který nad ním soud dříve vynesl, označil Chodorkovskij za jedno z mnoha chybných rozhodnutí, jež vyvolaly kritiku prezidenta Vladimira Putina. Svůj případ označil za politický.

Chodorkovskij - kdysi nejbohatší muž Ruska - byl v roce 2010 odsouzen ke třinácti letům za praní peněz a zpronevěru ropy. Trest, do něhož byl započten i předchozí osmiletý verdikt z roku 2005, loni v prosinci soud snížil o dva roky. Podle obhájců ale snížení trestu nebylo dostatečné.

Kauzou Chodorkovského, kterou ruské liberální kruhy označují za příklad justiční manipulace a politické zvůle Kremlu, se nedávno zabýval i Evropský soud pro lidská práva. Ve svém rozsudku konstatoval, že ruská justice uvězněním Chodorkovského sice porušila ustanovení konvence o ochraně lidských práv, ale proces sám zpolitizován nebyl.

Video Telefonát Miroslava Karase
video

Telefonát Miroslava Karase

Telefonát Miroslava Karase

6.8.2013

Nejvyšší soud snížil Chodorkovskému trest