Jděte radši znovu volit, radí Čechům Němci a Rakušané

Berlín - Rozpuštění Poslanecké sněmovny a vyhlášení předčasných voleb jsou jedinou cestou z politického chaosu a krize v Česku. Shodují se na tom dnes německé a rakouské deníky. Die Presse hodnotí neúspěch vlády Jiřího Rusnoka v hlasování o důvěře jako prohru prakticky všech, Der Standard považuje za etapového vítěze prezidenta Miloše Zemana. Ten podle Berliner Zeitung udělil české politické kastě zaslouženou lekci.

„Zdá se, že čeští poslanci konečně dostali rozum. Týdny je hlava státu dokázala podle libosti potupovat a obcházet,“ komentuje rozhodnutí rozpustit sněmovnu Berliner Zeitung, podle něhož je „bez debat, že si politická kasta v Česku zasloužila dostat lekci od svého prezidenta“. „Oba tábory, levice i pravice, jsou hluboce zapleteny do afér a skandálů. Jako by žily v akváriu, přiznal jeden poslanec sebekriticky. Česko se nachází v nejhlubší politické krizi svých nových dějin. Je na čase jednat,“ apeluje berlínský deník.

„Vlastní rozpuštění parlamentu je poslední šancí, jak získat demokratickou legitimitu pro politické zástupce lidu. Tento krok ale automaticky neznamená dobré řešení. Předpokladem pro něj je to, že sebekritika poslanců nebude jen prázdným prohlášením,“ varuje list.

Rusnokův kabinet důvěru nedostal
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

V Praze zůstali všichni poražení. Včetně Zemana

Nové volby za jedinou cestu ze současného chaosu v Česku považuje také rakouský Kurier. Podle Die Presse jsou „nouzovým východem z krize“. „Vyjma voličů, kteří by měli zemi vyvést z krize, jsou v Praze po středě prakticky jen samí poražení,“ vrací se vídeňský list k hlasování o důvěře Rusnokově úřednickému kabinetu.

Poraženým je podle něj prezident Zeman, jemuž se nepodařilo prosadit „svou vládu“, i Rusnokův kabinet, který musí odstoupit, i když bude moci vládnout do nových voleb. „ODS znovu padla na dno své popularity a k tomu se ukázala jako nedůvěryhodná,“ poznamenává Die Presse. O nic uspokojivější není podle listu situace ani v ČSSD, která je rozštěpená na stoupence a odpůrce Zemana.

Kromě komunistů tak podle tohoto rakouského deníku může být alespoň trochu spokojená TOP 09, která by z nových voleb mohla vzejít jako nejsilnější strana na pravici. „Více jak na opoziční lavice jí to ale asi stačit nebude,“ soudí Die Presse.

Miloš Zeman
Zdroj: ČT24
Autor: Jaroslav Matyáš

Bude pán Hradčan pokračovat ve své egojízdě? Nebo přistoupí na pravidla parlamentní demokracie?

Za etapové vítězství prezidenta považuje současnou politickou situaci rakouský Der Standard. „Miloš Zeman dokázal to, co si hned po prezidentských volbách veřejně předsevzal: definitivně svrhnout středopravou koalici. Po středečním hlasování o důvěře pro Zemanův 'kabinet odborníků' je zjevné, že koalice už nemá žádnou většinu,“ konstatuje deník.

Rychlost, s jakou po rozpuštění sněmovny prezident vyhlásí termín nových voleb, podle listu ukáže, „zda pán na Hradčanech bude pokračovat ve své egojízdě na hraně ústavy, nebo konečně akceptuje pravidla hry parlamentní demokracie“. Jako pravděpodobné vítěze těchto voleb Der Standard vidí ČSSD, která ale bude potřebovat koaličního partnera. Tím mohou být buď komunisté, nebo TOP 09. „Pak teprve přijde hodina pravdy pro levicového populistu Zemana,“ soudí rakouský deník.

Německý Badische Zeitung je naopak opatrný a konání předčasných voleb kvůli nepřehledné politické situaci ještě nepovažuje za jisté. Podle Frankfurter Neue Presse je ale jisté to, že příští týdny a měsíce nebudou v Česku nudné a že nový politický skandál v Praze na sebe nenechá dlouho čekat.

Komentátor Hospodárskych Novin Arpád Soltész: "Nakonec se ukázalo, že Miloš Zeman má víc aristokratických manýrů než kníže Schwarzenberg. Nasedl na svého bílého koně Rusnoka, seběhl dolů z Hradu do parlamentu a tu plebejskou chamraď rozehnal."


Slovenské Hospodárske noviny soudí, že Zeman během několika týdnů naprosto ochromil českou politickou scénu. „Po hlasování ve sněmovně o důvěře vládě Jiřího Rusnoka se bude příští týden rozhodovat o rozpuštění parlamentu. V pozadí ovšem stojí právě postava prezidenta. Ten se pokusil rozdělit ČSSD, koaliční 'stojednička' je minulostí a strany ODS a LIDEM jsou kvůli němu v krizi,“ napsal list. Hlava státu se podle komentátora navzdory tvrzení o nadstranickosti chová především jako předseda strany, která se za každou cenu potřebuje dostat do parlamentu.

Zeman je podle listu prezidentem, který má všechny možné lidské slabosti a rád se tím chlubí. „Potácení nad korunovačními klenoty či nevybíravé předvolební metody ho nezdobí a zaslouží si kritiku, ale zůstávají legitimními chybami. Ignorování sněmovny ve jménu nedokonalosti ústavy je ovšem za hranicí toho, čeho se může slušný člověk v parlamentní demokracii dopustit,“ tvrdil deník. List už dříve kritizoval Zemana za prohlášení, že Rusnokovu vládu ponechá v úřadu bez ohledu na výsledek hlasování sněmovny o důvěře.