Zdrojem nebezpečného koronaviru mohou být velbloudi

Haag – Mezinárodní tým vědců došel ke zjištění, že zdrojem koronaviru šířícího se z Blízkého východu jsou velbloudi. Testy ukázaly přítomnost viru, který způsobuje nové chřipkové onemocnění MERS, nebo velmi podobného viru v tělech těchto zvířat. Odtud se pak koronavirus mohl přenést na lidi. Výsledek svého bádání vědci zveřejnili v časopise Lancet Infectious Diseases.

Důkazy pro přenos nemoci mezi lidmi existovaly, odborníci se ale vždy domnívali, že k prvotní nákaze došlo kontaktem se zvířaty. Nevěděli ale, o jaká zvířata by mohlo jít. Mezinárodní tým vědců se zaměřil na vzorky krve odebrané několika druhům dobytka, zejména kravám, kozám, ovcím a velbloudům. Vzorky byly sesbírány v rozličných zemích. Zjišťovali, zda se v tělech zvířat nacházejí odpovídající protilátky, které v krvi zůstávají i dlouho poté, co virus již vymizel.  

Všichni testovaní velbloudi z Ománu měli protilátky

„Nalezli jsme protilátky, o kterých si myslíme, že jsou specifické právě pro koronavirus MERS nebo jemu podobný virus, v krvi jednohrbých velbloudů,“ uvedla Marion Koopmansová z univerzity v Nizozemsku, která se na výzkumu podílela. Menší množství protilátek objevili v krvi 15 ze 105 velbloudů z Kanárských ostrovů a jejich vysoké množství zaznamenali v krvi všech jednohrbých velbloudů testovaných v Ománu. To by mohlo znamenat, že virus se právě ve druhém jmenovaném státě a potažmo celé oblasti nedávno nacházel. Z Ománu zatím nebyly hlášeny žádné případy onemocnění nebezpečným virem, nejvíce mrtvých ale hlásí sousední Saúdská Arábie. Právě místní velbloudy by nyní chtěli vědci otestovat.

Velbloudi jsou zřejmě původci koronaviru MERS
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Majdi Fathi

Choroba, která připomíná virus SARS, se začala šířit z Blízkého východu a od loňska si vyžádala 46 životů. Nakaženo bylo celkem 94 lidí. Koronavirus MERS (Middle East respiratory syndrome) může vyvolat kašel, vážné dýchací potíže, horečku, zápal plic a údajně i selhání ledvin. Úmrtnost nakažených pacientů přesahuje 50 procent, což je mnohem víc než v případě příbuzného koronaviru SARS.