Obří venezuelskou rafinerii zachvátily po úderu blesku plameny

Caracas - Dvě hodiny dostávali hasiči pod kontrolu požár v jedné z největších venezuelských rafinerií Puerto La Cruz. Nádrže ve skladovacím prostoru závodu podle svědků zasáhl blesk. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Podle vedení závodu tato událost nijak neohrozí jeho produkci ropy, která dosahuje až dvou set tisíc barelů denně. Pro venezuelskou ekonomiku je ropa klíčová.

Zdroj: ČTK/AP Autor: AP Photo/Carlos Landaeta

Blesk při jedné z místních silných bouří zasáhl v neděli odpoledne skladovací nádrž rafinerie, odkud se požár začal rychle šířit do dalších částí podniku. Úřady nařídily evakuaci obyvatel oblasti vzdálené do jednoho kilometru od místa požáru, informovala stanice BBC.

Loni zemřely v zemi po výbuchu v rafinerii desítky lidí

Venezuela má tragickou zkušenost z loňského roku, kdy výbuch ve vůbec největší rafinerií zabil 55 lidí. Díky rychlé odpovědi hasičů na nedělní požár se plameny nemohly rozšřit daleko a dvě hodiny od začátku práce informoval prezident Nicolás Maduro, že oheň je pod kontrolou.

„Požár je omezen na (skladovací) lagunu, předpokládáme, že později večer budeme moci vrhnout do boje s ohněm všechny síly a zcela jej uhasit. Záleží ale také na povětrnostních podmínkách,“ řekl krátce po vypuknutí požáru ve státní televizi člen vedení státní energetické firmy Asdrúbal Chávez. Podle něj se požár nijak nepromítne do produkce ropného závodu.

Venezuelská rafinerie
Zdroj: ČTK
Autor: ZUMA/El Norte
  • Venezuela patří k zemím s největšími zásobami ropy na světě.
  • Jakékoli narušení produkce by mohlo znamenat výrazný problém pro venezuelskou ekonomiku potýkající se s těžkým obdobím inflace.
/*json*/{"map":{"lat":10.199722,"lng":-64.636667,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":10.199722,"lng":-64.636667,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/