Nizozemský princ Friso po roce a půl v komatu zemřel

Amsterodam - Prostředního syna bývalé královny Beatrix loni 17. února zasypala v rakouském lyžařském středisku Lech am Arlberg lavina. Johan Friso zůstal pod sněhem 15 minut. Kvůli přerušenému přísunu kyslíku měl poškozený mozek a z komatu se už neprobudil.

Po nehodě byl princ hospitalizován v rakouském Innsbrucku. Brzy po nehodě lékaři uvedli, že není příliš velká šance, že by se z komatu mohl probrat. Prince později převezli do rehabilitačního zařízení v Londýně, odkud ho minulý měsíc odvezli zpátky do Nizozemska.

„Princ Friso zemřel kvůli komplikacím způsobeným přerušením dodávky kyslíku,“ oznámil královský palác. Princ zemřel v pondělí ráno v Haagu.

Frisův bratr, nizozemský král Willem-Alexander se se svou ženou Maximou kvůli tragédii vrací z dovolené v Řecku.

Nizozemský princ Johan Friso a jeho manželka princezna Mabel  s dětmi Luanou a Zariou
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Kerstin Joensson

Johan Friso byl druhým nejstarším synem nizozemské královny, která letos abdikovala. V roce 2004 si tento vystudovaný ekonom vzal za ženu Mabel Wisseovou Smitovou, která v minulosti udržovala kontakty s jistým nizozemským narkobaronem. Mají spolu dvě dcery. Jeho manželství vyvolalo kontroverze, kvůli nimž se vzdal případného následnictví trůnu. Po Beatrix letos nastoupil na trůn její nejstarší syn Willem-Alexander.