Kvůli Gibraltaru srší mezi Londýnem a Madridem jiskry

Londýn - Británie vyjádřila znepokojení nad kontrolami, které Španělsko nařídilo na hranicích s Gibraltarem. Britský premiér David Cameron zvažuje právní kroky, k jižní výspě Pyrenejského poloostrova míří britská válečná loď. Ta je sice součástí plánovaného cvičení, ke klidné atmosféře v oblasti ale nepřispívá. Spor se v poslední době vyhrotil kvůli rybolovným oblastem, Madrid ale nehodlá ustoupit.

Kvůli intenzivnějším španělským kontrolám na hranici s Gibraltarem se odbavování osob a zboží neúměrně protahuje a na hranicích se tvoří dlouhé kolony. Cameronův mluvčí obvinil Madrid, že přísnější kontroly jsou „politicky motivované“ a „zcela nepřiměřené“. Španělské ministerstvo zahraničí ale odpovědělo, že v této činnosti neustane. „Říkáme, že tato opatření, naše kontroly, jsou legální a přiměřené. Musíme je provádět kvůli Schengenu,“ dodal mluvčí ministerstva. Gibraltar, stejně jako Británie, nejsou součástí schengenského prostoru, který umožňuje volný pohyb osob a zboží mezi členskými zeměmi.

GibraltarŠpanělsko bylo nuceno postoupit Gibraltar Británii v roce 1713 na základě Utrechtské smlouvy, která ukončila války o španělské dědictví. Madrid tvrdí, že vydalo pouze pověstnou skálu s městem na jejím úpatí, a ne okolní teritoriální vody a vzdušný prostor. Gibraltar si ale dělá nárok na vody v okruhu tří námořních mil (pět a půl kilometru).


Madridský list El País v neděli napsal, že Španělsko je odhodláno přenést spor s Británií ohledně Gibraltaru na půdu OSN. Staletá pře o britské zámořské území na jihu Pyrenejského ostrova vzplála s novou silou v posledních dnech. Diplomaté spekulují, že Madrid může předložit spor Radě bezpečnosti OSN nebo Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu.

Napětí kolem Gibraltaru vyvolal spor o rybolovné oblasti. Britská kolonie začala nedávno budovat umělý útes, jenž má údajně pomoci populacím ryb. Španělská vláda ale tvrdí, že útes bude bránit v navigaci španělských plavidel. Španělsko chce odvetou zavést poplatek za překročení hranice s Gibraltarem ve výši 50 eur (téměř 1 300 korun).

/*json*/{"map":{"lat":36.135933821667,"lng":-5.3427886962891,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky