Britští vědci se znovu vyznamenali: Umějí nabíjet mobil močí

Londýn - Britští vědci vyvinuli způsob, jak pomocí moči nabít mobilní telefon. Vytvořili palivovou buňku, která využívá bakterie k rozkládání moči, čímž vzniká energie. Technologie by měla dodat dostatek proudu na posílání textových zpráv a připojení k internetu. Vynález by mohl najít využití především v oblastech, kde je přístup k elektřině problematický.

Vědci z Bristolské univerzity a Bristolské laboratoře robotiky začali metodu vyvíjet už před 12 lety a svůj objev zveřejnili v odborném časopise Royal Society of Chemistry. Tým vypěstoval bakterie na anodách z karbonových vláken a umístil je do keramických válců. Bakterie rozkládají chemikálie v moči procházející válci, čímž vzniká malé množství elektrického náboje ukládaného v kondenzátoru. Jeden z expertů Ioannis Ieropoulos doufá, že tuto buňku, která má zatím velikost automobilové baterie, bude možné vyladit pro mnoho aplikací.

Zařízení pro získání energie z moči
Zdroj: ČT24

Zhruba půl litru moči stačí na čtyřiadvacetihodinový provoz palivových článků. Za tu dobu se mobil nabil ze dvou pětin. Tým z Bristolu se teď snaží palivové články zmenšit do kapesní velikosti, aby je lidé mohli využít například na výletech. Uplatnění by ale mohly najít i v zemích třetího světa.

Ioannis Ieropoulos, Bristolská laboratoř robotiky:

Ioannis Ieropoulos„Za dva až tři roky bychom chtěli mít záchod, který promění vaši koupelnu v takzvaně chytrou koupelnu. Jednoduše by z toalety vycházel USB port, nebo koncovka pro napájení daného zařízení.“


Krása palivového zdroje spočívá podle Ieropoulose v tom, že se nespoléhá na nejistou povahu větru nebo slunce. Vlastně se pro vytvoření energie recykluje odpad, kterého má každý dostatek a zadarmo. „Moč je všude tam, kde je člověk. Jde o produkt, u kterého si můžeme být jistí nekonečným přísunem,“ říká expert.

„Zatím zásoby energie z mikrobiologického paliva (MFC), které jsme vyvinuli, stačí na posílání textových zpráv, připojení k internetu a krátký telefonát. Koncept byl vyzkoušen a funguje - a teď je na nás, abychom vyvinuli a vylepšili proces tak, aby MFC dokázal plně nabíjet baterie,“ říká Ieropoulos. Doufá prý, že by se tato technologie jednou mohla využívat pro pohon domácích zařízení.

Video Britští vědci dokáží získat elektřinu z moči
video

Britští vědci dokáží získat elektřinu z moči

Bristolská laboratoř robotiky
Zdroj: ČT24