Včera hrdina, dnes podvodník. Stoltenberg vozil zaplacené pasažéry

Oslo – Ještě včera byl norský premiér Jens Stoltenberg plácán po ramenou za svůj záskok za volantem taxíku, kde zjišťoval názory a starosti obyčejných Norů. Ošem netrvalo dlouho a karta se otočila - na veřejnost totiž vyplula skutečnost, že taxikářský klip byl natočen v rámci předvolební kampaně Norské dělnické strany a pasažéři dostali za své účinkování zaplaceno.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Norwegian Labour Party

Každý z účastníků dostal 500 norských korun (téměř 1 700 Kč) od produkční společnosti Try, v jejímž čele stojí údajně dobrý premiérův přítel Kjetil Try. V Norsku se budou v září konat volby a Stoltenbergova Norská dělnická strana v průzkumech není favoritem.

Tříminutový videozáznam, natočený skrytou kamerou, který zachycuje předsedu norské vlády při nezávazné konverzaci s některými pasažéry, přejala řada světových médií. Norská opozice po odhalení skutečného stavu věcí premiéra kritizovala. Mluvčí populistické pravicové Strany pokroku Bard Hoksrud prohlásil, že veřejnost byla „podvedena“.

Jens Stoltenberg
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Norwegian Labour Party

Spršku kritiky se okamžitě snažila zmírnit mluvčí labouristů Pia Gulbrandsenová: „Bylo to pět řadových občanů, kterých jsme se zeptali, jestli jsou ochotni se zúčastnit kampaně pro Norskou stranu práce. Předem nevěděli nic jiného, než že je nabere taxi,“ přiznala. „Jejich spontánní reakce v okamžiku, kdy si všimli, že řidičem je premiér, nebyla hraná,“ dodala Gulbrandsenová.

Do premiéra se pustil i bulvární deník Verdens Gang, který se Stoltenberga zeptal, jak mu mohla taxikářská zkušenost pomoci vyslechnout lidi mluvit od srdce, když většina z nich byla schválena jeho produkční společností.

Nevěděl jsem, že byli zaplacení, brání se premiér

„Nikdo z těch lidí, kteří nasedli do taxíku, nevěděl, že ho řídím já. A o to šlo,“ odpověděl Stoltenberg. Navíc několik cestujících jsem doopravdy náhodně nabral na ulici, zdůraznil ministerský předseda. Sám prý nevěděl, že někteří z pasažérů dostali za účinkování zaplaceno. „Dozvěděl jsem se to až později. Bylo to rozhodnutí produkční společnosti. Řekli mi, že je to tak běžné, a já jim věřil,“ řekl.