Berlusconi se prezidentské milosti asi nedočká

Řím - Italský prezident Giorgio Napolitano řekl, že expremiér Silvio Berlusconi by si měl trest vězení odpykat. Naznačil tak, že nedávno pravomocně odsouzeného expremiéra spíš neomilostní, i když definitivně se zatím ještě nerozhodl.

„Jakýkoli rozsudek, a následná povinnost jeho vykonání, musí být respektován,“ uvedl Napolitano v prohlášení, v němž také v této souvislosti apeloval, aby se Itálie vyhnula vládní krizi. Nynější vláda velké koalice premiéra Enrika Letty je přitom závislá na Berlusconiho podpoře.

Členové Berlusconiho středopravé strany Lid svobody (PdL) na 88letého Napolitana naléhali, aby jejich šéfa omilostnil. Prezident však dnes zdůraznil, že nikdy nedostal žádost o milost od samotného Berlusconiho.

Bývalý trojnásobný premiér, který má v italské společnosti stále silnou podporu, si má nejpozději od října v domácím vězení odsedět roční trest za daňové podvody ve společnosti Mediaset. Původní čtyřletý verdikt mu o tři čtvrtiny zkrátila amnestie z roku 2006. O délce vyloučení z politického života, k němuž byl Berlusconi rovněž odsouzen, teprve rozhodne milánský soud.

Bude-li 76letý Berlusconi odsouzen i za sex s nezletilou prostitutkou v procesu, který ještě nebyl pravomocně uzavřen, bude pravděpodobně navždy vyloučen z politiky.