Paraguayský prezident se omluvil obětem diktatury

Asunción - Svého posledního dne v úřadě využil paraguayský prezident Federico Franco k historické omluvě. Požádal o odpuštění oběti diktatury Alfreda Stroessnera, který zemi ovládal v letech 1954–1989. Odpoledne Franka ve funkci nahradil nově zvolený prezident Horacio Cartes.

„Tato vláda se omlouvá ve jménu paraguayského lidu příbuzným obětí diktatury, těm, kteří bojovali za demokracii, hrdinům Hnutí 14. května, kteří obětovali své životy,“ prohlásil ve středu prezident. 

Diktátor Stroessner vládl 45 let zemi krvavou rukou a násilně potlačoval jakoukoli opozici. Podle paraguayských úřadů bylo v té době stíháno 15 tisíc lidí, 130 politických vězňů zmizelo a 1,5 milionu Paraguayců odešlo do exilu. Zmíněné Hnutí 14. května zformovali uprchlíci v Argentině v roce 1959. 

Franco rovněž rozhodl o uvolnění finanční částky na zkoumání ostatků nově nalezených obětí diktatury. Paraguay již dříve odsouhlasila odškodnění stovek obětí represí za Stroessnerovy vlády. Vláda chce na reparace vydat celkem 40 milionů dolarů (asi 685,4 milionu korun). O náhrady škod požádalo více než 10 tisíc lidí. 

Stroessner zemřel v brazilském exilu ve věku 93 let. Od jeho smrti uplyne v pátek sedm let.

Horacio Cartes se ujímá funkce paraguayského prezidenta
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jorge Saenz

Nový prezident slíbil boj s chudobou

Multimilionář a vlastník desítky velkých podniků Horacio Cartes v inauguračním projevu přislíbil, že se pokusí vyřešit letitý problém země: enormní sociální rozdíl mezi nejbohatší a nejchudší částí společnosti. „Budeme posedlí po vítězství v každé bitvě války s chudobou, kterou dnes vyhlašujeme,“ prohlásil Cartes.

Šestimilionová Paraguay patří k nejchudším zemím Latinské Ameriky, v níž je propastný rozdíl mezi příjmy finační elity a chudých vrstev. Chudobou trpí až 40 procent populace. Prezident slíbil, že „každý z obyvatel bude mít stejnou příležitost získat práci, vzdělání a zdravotní péči“. Inaugurace se dnes zúčastnilo pět hlav okolních států včetně prezidentek Brazílie a Argentiny.

Paraguay se dneškem stává jednou z mála pravicově orientovaných zemí na kontinentu. Cartes je vedle prezidentů Chile a Kolumbie jediným významnějším zástupcem konzervativní politiky.

Video Odborník na Latinskou Ameriku Martin Rey ve Studiu ČT24
video

Odborník na Latinskou Ameriku Martin Rey ve Studiu ČT24