Wellington zasáhlo silné zemětřesení. Vyděšení lidé vybíhali z domů

Wellington – Novozélandskou metropoli Wellington postihlo zemětřesení o síle 6,5 stupně Richterovy stupnice. Lidé vybíhali v panice do ulic, otřesy zastavily veškerou dopravu a přerušily obchodování i novozélandskou burzu. Na mnoha místech vypadla elektřina. Řada lidí proto uvízla ve výtazích. Zásadnější škody však zemětřesení nezpůsobilo. Nejsou hlášeni ani žádní mrtví či zranění.

Epicentrum otřesů se nacházelo asi 75 kilometrů jižně od Wellingtonu nedaleko obce Seddon, jeho dopady ale podle úřadů pocítila zejména čtyřsettisícová novozélandská metropole. Wellington se nachází v jihozápadním cípu novozélandského Severního ostrova, zatímco Seddon na severu Jižního ostrova.

Otřesy vycházely z nebezpečně malé hloubky pouhých osmi kilometrů pod zemským povrchem, podobně jako tomu bylo u smrtícího zemětřesení, které zdevastovalo třetí největší novozélandské město Christchurch v roce 2011.

Otřesy ochromily celou metropoli

Dnešní zemětřesení si nevynutilo varování před tsunami, přišlo po něm ale několik následných otřesů. Letecká, železniční a autobusová doprava v metropoli byla pozastavena, aby mohly být zkontrolovány ranveje, kolejové trati a silnice, zda neutrpěly vážnější škody. Na řadě míst byly registrovány výpadky dodávek elektrické energie.

Zemětřesení rozbilo ve Wellingtonu okna u mnoha domů. V supermarketech se sypalo zboží z regálů. Některé budovy byly preventivně evakuovány. Z kanceláří i z bytů vybíhali ven vyděšení lidé. Telekomunikační systémy byly přetíženy a městské zastupitelstvo vyzvalo obyvatele „používat raději textové zprávy než volání kvůli přetížení telefonů“.

Na severu Jižního ostrova poblíž epicentra bylo vážně poškozeno několik domů, u nichž se zřítily komíny či propadly střechy, zničen byl také jeden most a kvůli spadanému kamení musel být u města Seddon uzavřen jeden úsek dálnice.

Nový Zéland byl postižen sérií zemětřesení od 22. února 2011, kdy otřesy půdy o síle 6,3 stupně Richterovy škály, vycházející z malé hloubky, zasáhly oblast Canterbury, připravily o život 185 lidí a ve městě Christchurch přivodily škody v přepočtu přes 480 miliard korun.

Wellington leží na zlomové linii a existují obavy, že by město mohlo postihnout v budoucnu mohutné zemětřesení. Naposledy byly otřesy v novozélandské metropoli registrovány koncem letošního července, ty však vycházely z jiné, donedávna nezmapované zlomové linie u městečka Seddon. Části města zůstaly bez proudu, ale škody policie vyhodnotila jako mírné. Otřesy tehdy dosáhly síly 6,9 stupně.