Na Filipínách se potopil trajekt, zemřelo 32 lidí

Cebu (Filipíny) – Filipíny zažily další lodní havárii. Po srážce trajektu s nákladní lodí u přístavu Cebu zahynulo podle oficiálních zdrojů 32 lidí, kolem 170 dalších je pohřešováno. Všechny oběti cestovaly na trajektu, který se potopil. Nehoda se stala večer, někteří cestující spali, další ihned po srážce vyskočili. Zatím se podařilo zachránit 629 lidí, pátraní po pohřešovaných ale muselo být přerušeno kvůli špatnému počasí. Znovu bude obnoveno nejspíš v neděli, k vraku potopené lodi se chystají potápěči.

Podle vlády bylo na palubě trajektu, který se srazil s nákladní lodí, celkem 831 lidí, z toho 715 cestujících a 116 členů posádky. Nákladní loď s 36 členy posádky srážku přestála jen s menší újmou a nepotopila se.

Trajekt se srazil s nákladní lodí, když připlouval do Cebu po celodenní plavbě z města Nasipit na jihu Filipín. „Pocítili jsme, jak do nás narazila nákladní loď. O několik minut později jsme zjistili, že se naše loď naklání,“ popsal zachráněný cestující Aldrin Raman. Podle jednoho členů v posádky vznikla v trupu díra.

Osobní plavidlo staré 40 let se začalo potápět, někteří cestující proto ihned vyskočili. Ostatním začala posádka rozdávat plovací vesty, ve večerním šeru se však mnozí cestující špatně orientovali, řada z nich v době nehody spala. Loď se potopila během několika minut.

„Ze spánku nás vytrhl náraz a pak vypukl chaos. Všichni jako šílení hledali záchranné vesty a skákali přes palubu,“ popsala tragédii Glenda Sabillaová, která nehodu přežila.