Mubarak se zřejmě ještě párkrát vyspí a pustí jej z vazby

Káhira – Egyptská prokuratura zprostila Husního Mubaraka obvinění v jedné ze dvou korupčních kauz, bývalý egyptský prezident by tak podle svého právníka měl být ještě tento týden propuštěn z vazby. Mubarak je stíhán také za podíl na smrti demonstrantů v roce 2011, avšak v tomto případě už uplynula maximální dvouletá vazební lhůta. Další stání v této kauze se má konat v neděli.

Mubarak je ve vazbě od dubna 2011. Jeho právníci už na jaře usilovali o jeho osvobození. Soud v dubnu nařídil jeho podmínečné propuštění v souvislosti s případem demonstrací. Exprezident ale na svobodu nevyšel, protože v platnosti zůstala preventivní vazba v souvislosti s případy korupce.

Mubarak je stíhán ve dvou korupčních kauzách. Z jedné byl osvobozen dnes, o druhé se má jednat tento týden. Jeho právník Faríd Díb očekává zproštění viny i v ní. „Potom bude zbývat obvyklá administrativní procedura, která by neměla trvat déle než 48 hodin. Měl by být na svobodě tento týden,“ řekl Díb.

Mubarakovi a několika dalším vysokým představitelům jeho vlády se přičítá podíl na smrti asi 800 lidí, kteří zahynuli při protestech v roce 2011. Loni byly už v této kauze vyneseny rozsudky. Mubarak dostal doživotí. Odvolací soud ale později nařídil obnovení procesu.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla