Pinochet chrastil řetězem, ale měl prý i chemické zbraně

Santiago de Chile – Velké množství botulotoxinu prý dlouhé roky tajně skladoval jako chemickou zbraň režim chilského diktátora Augusta Pinocheta. Tvrdí to někdejší šéfka santiagského Institutu veřejného zdraví (ISP), v jehož sklepě prý tři desetiletí ležely nepovšimnuty dvě bedny s touto látkou.

Mikrobioložka Ingrid Heitmannová vedla ISP v letech 2007 až 2010. Ampule s chemickou látkou byly nalezeny v roce 2008, když nařídila důkladný úklid chladíren ve sklepení. Vše pak institut bez oznámení úřadům či tehdejší prezidentce Michelle Bacheletové zničil s jinými chemickými vzorky. Botulotoxin údajně pocházel z výzkumného ústavu Instituto Butantan v brazilském Sao Paulo a chilský režim ho dostal od brazilské vojenské diktatury v 80. letech.

Botulotoxin se používá v kosmetice především pro vyhlazování vrásek, je ale rovněž považován za ideální náplň chemických zbraní. Jed se totiž na vzduchu rychle rozpadá, takže zamořená oblast se brzy stává bezpečnou.


Pinochet, který v roce 1973 s pomocí armády svrhl levicového prezidenta Salvadora Allendeho, zemřel v prosinci 2006 ve věku 91 let, aniž byl za cokoli odsouzen. Poslední roky života mu nicméně ztrpčila řada žalob a zatykačů. Exdiktátor měl a stále má celou řadu zastánců, kteří ho označují za hrdinu, neboť prý zabránil zavedení komunistického režimu a obnovil v zemi pořádek po chaosu za Allendova režimu. Za Pinochetovy éry (1973–1990) ale bylo podle nejmírnějších údajů zavražděno asi 3 000 odpůrců jeho vlády. Režim čelí podezřením, že své odpůrce včetně básníka Pabla Nerudy či exprezidenta Eduarda Freie Montalvy otrávil.