Král je mrtev, ať žije král: Romové se rozloučí s Florinem Cioabou

Bukurešť - Rumunští Romové dnes pohřbí romského krále Florina Cioabu. Ten zemřel v 58 letech minulý týden během dovolené v Turecku po srdečním záchvatu. Rumunský romský král se celosvětovým králem Romů prohlásil v roce 1997 po smrti svého otce Iona. Věnoval se řešení interních sporů v romské komunitě a vzdělání dětí. Na trůn teď míří jeho nejstarší syn Dorin.

„Byl známý také na mezinárodní úrovni. Jel do Francie, Itálie a Velké Británie kvůli vyhošťování Romů zpátky do Rumunska. Jeho vzkazy lidem byly vždy umírněné a rozumné. Říkal také, že pokud jsou tam mezi Romy zloději, musejí jít za mříže. A pokud jsou tam žebráci, i s nimi je nutné něco udělat,“ říká o zesnulém králi sociolog a historik Ciprian Necula.

Členové romské komunity po celý čtvrtek proudili do domu bývalého krále, aby vyjádřili upřímnou soustrast pozůstalým. „Je to obrovská ztráta. Byl to velmi dobrý muž. Staral se a pomáhal romské komunitě. Zapojil ji do rumunské společnosti, posílal děti do školy. Rumunsku pomohl v mnohém,“ říká jeden z pozůstalých Ion Rudaru. Kondolence rodina dostala i od rumunského prezidenta Traiana Besesca, se kterým měl Cioaba dobré vztahy. Pohřbu se mají zúčastnit stovky lidí.

Náhrobek Iona Cioaby
Náhrobek Iona Cioaby

Florin Cioaba byl synem uznávaného romského vůdce Iona Cioaby, který kdysi uvažoval i o kandidatuře na rumunského prezidenta. Za krále Romů na celém světě Florin sám sebe prohlásil v roce 1997. V roce 2004 se neúspěšně ucházel o křeslo v rumunském parlamentu.

  • Pohřeb romského krále Cioaby
    Pohřeb romského krále Cioaby zdroj: ČT24
  • Dorin Cioaba
    Dorin Cioaba zdroj: ČT24

Cioaba byl znám tím, že bojoval proti sňatkům dětí v romské komunitě. Zároveň vždy Romy vybízel k tomu, aby se postavili chudobě, mimo jiné i tím, že budou posílat své děti do škol. Přestože sám byl bohatý, odmítal opulentnost oblíbenou u stejně zámožných Romů. Nechtěl například, aby na pohřby jezdili v luxusních autech. I tak ale bude mít náhrobek z mramoru za několik tisíc eur. Na trůn teď míří Cioabův nejstarší syn Dorin.

V Rumunsku žije podle oficiálních údajů 619 000 Romů, neoficiálně jich jsou až dva miliony.

Video V Rumunsku pohřbívají romského krále
video

V Rumunsku pohřbívají romského krále