Počítačovému hlodavci s dlouhatánským ocáskem je 50

New York - Počítačová myš slaví půl století. V roce 1963 se poprvé objevila v Americe, veřejnost ji ale mohla začít používat až o pět let později. Běžný uživatel dnes po stole s myší „najezdí“ asi tak půl kilometru denně.

Před padesáti lety vynalezl americký vědec Douglas Engelbart přístroj, který přenášel lidský pohyb na počítačovou obrazovku. První počítačovou myš předvedl koncem roku 1968. Engelbart zemřel letos v červenci v 88 letech.

První počítačová myš byla dřevěná krabička s jedním tlačítkem. V její spodní části byla dvě vzájemně kolmá kolečka, která se při pohybu myši po podložce otáčela. Jedno kolečko indikovalo jízdu vpřed a vzad, zatímco druhé se otáčelo při pohybu myší do stran. Snímače měnily otáčení koleček na elektrické impulzy, z jejichž vzájemného poměru dokázal software vypočítat směr, jímž se myš pohybovala, i vzdálenost, kterou při tom urazila.


Zařízení, které si Engelbart nechal v roce 1967 patentovat pod názvem „indikátor X-Y polohy pro zobrazovací systémy“, si jeho kolegové překřtili na myš - především kvůli kabelu, který vynálezu dával vzhled hlodavce s dlouhým ocáskem.

„Ta první myš Douglase Engelbarta byla opravdu jednoduchá krabička s dvěma kolečky a pohyb s ní byl dost obtížný. Výrobní náklady na první myš byly kolem 300 dolarů, později se to podařilo firmě Apple stáhnout na 15 dolarů, což umožnilo masovou využitelnost myši. Největším konkurentem myši je v současnosti dotykový displej na mobilech a noteboocích,“ říká redaktor Technet.cz Pavel Kasík.


Potenciál nového polohovacího zařízení však zůstal dlouho nepovšimnut. Mnoho na tom nezměnil ani někdejší Engelbartův kolega a výrobce první myši Bill English, který v roce 1972 nahradil kolečka praktičtější kuličkou. Jako první začala myš ke svým počítačům dodávat americká společnost Xerox. Zlatou éru myší odstartovala až přibližně v polovině osmdesátých let společnost Apple, později se o masové rozšíření postaral operační systém Windows.

Video Historie myši tématem Ekonomiky ČT24
video

Historie myši tématem Ekonomiky ČT24