Jak telefonovat s papežem? Drobný návod poradí

Vatikán - Lidé, kteří se obracejí se svými strastmi či osobními vzkazy na papeže Františka, by měli počítat s tím, že hlava římskokatolické církve na ně může klidně zareagovat tak, že jim osobně zavolá. Pro tento případ přišel italský deník Corriere della Sera s návodem, jak s pontifikem promlouvat.

„Buďte připraveni, obzvláště pokud zazvoní telefon na pevné lince,“ uvádí humorista Beppe Severgnini ve svém sloupku, čímž připomíná, že papež má slabost pro volání staromódním způsobem. Překvapeným osobám na druhé straně se pak prostě představí: „Tady papež“.

Deník radí, aby dotyčný nejprve poslouchal a pak mluvil. Pokud to konverzace dovolí, může se papeže zeptat na fotbal, jehož je velkým fanouškem. Vždy se má zeptat, jak se má jeho předchůdce Benedikt XVI., na kterého František často rád odkazuje. Zároveň se má vyhýbat nevhodným tématům, jako je vatikánská politika a skandály. Nemá žádat o laskavosti.

Přestože papež rád nabízí tykání, volaný by mu měl přece jen dál uctivě vykat. Nemusí ale ani přehánět například tím, že by papeže oslovoval nějakými tituly. „Stačí být přirozený. Kdyby se chtěl papež nudit, volal by ministrovi.“

František si své telefonáty radši vyřizuje sám

František se už telefonicky obrátil na řadu lidí, kteří mu napsali v těžké chvilce, popřípadě po osobní tragédii. Tento týden například volal italskému studentovi Stefanu Cabizzovi, který mu zanechal písemný vzkaz po velké mši v Castel Gandolfu z poloviny měsíce. František překvapenému mladíkovi hned po telefonu nabídl tykání. „I Ježíš a jeho apoštolové si tykali,“ vysvětlil.

Předtím papež telefonoval muži, jehož bratr byl zabit, a také Kolumbijce pracující v Římě, aby jí poděkoval za darovanou knížku.

František již dříve ukázal, že si rád některé osobní záležitosti vyřizuje sám. Osobně telefonoval do rodného Buenos Aires, aby odhlásil odběr denního tisku, a svému ševci, aby se netrápil tradičními papežskými střevíci z červené kůže, ale aby pokračoval ve výrobě klasických černých ortopedických bot. Nezapomněl ani zavolat svému argentinskému zubaři, aby kvůli „dlouhodobému pobytu ve Vatikánu“ zrušil předem naplánovanou kontrolu.