Soud s Po Si-lajem pokračuje třetím dnem – měl trvat jen dva

Ťi-nan (Čína) Kdysi vlivný čínský politik Po Si-laj přijal odpovědnost za pět milionů jüanů (asi 16 milionů korun), které z vládních fondů zpronevěřila jeho manželka. Soud ve východočínském městě Ťi-nan, kde třetím dnem pokračuje proces s mužem obžalovaným z korupce, přijímání úplatků a ze zneužívání moci, dnes přečetl Poovu výpověď, v níž hovořil o „poklesu ostražitosti“. Soud měl trvat jen dva dny, Po Si-laj ale představuje nezvykle kurážnou obhajobu, která proces protahuje.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Jinan Intermediate People\'s Court

Dnes před tribunálem vypovídal také bývalý městský činitel, který líčil, jak Po zmíněnou sumu zpronevěřil. Na povrch tak vyplula další kapitola příběhu o nenasytnosti a opojení mocí jedné z elitních čínských rodin, napsala agentura AP.

Po popřel dnešní obvinění, stejně jako v pátek svědectví vlastní ženy Ku Kchaj-laj, kterou označil za „šílenou“ a navíc odsouzenou vražedkyni. Ku byla loni odsouzena k trestu smrti s odkladem za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda a Po je mimo jiné obviněn, že zneužil vlastní moc, aby jí pomohl tento zločin zakrýt.

Po sice zpochybnil svědectví zmíněného městského činitele o tom, co se s penězi z fondů stalo, svou dubnovou výpověď, kterou dnes soud přečetl, ale nevyvrátil.

„Od začátku do konce v tomto psaném prohlášení trvám na tom, že jsem peníze zpronevěřit nezamýšlel,“ řekl Po. Uvedl, že záležitost vládních peněz řešil zmíněný městský činitel s jeho manželkou a že v této věci „ztratil pozornost“, neboť se jí nezabýval. Dodal, že si na podrobnosti těchto událostí přesně nepamatuje, neboť se udála před deseti lety. Uznal ale, že věděl, že finance z vládního projektu mizí. „Hluboce se stydím a tohoto incidentu lituji,“ řekl Po.

Bývalý šéf komunistické strany ve třicetimilionovém městě Čchung-čching rovněž odmítl obvinění obžaloby, podle nějž dary, které jeho rodina dostávala od jiného podnikatele - včetně vily ve Francii a letenek na tři kontinenty - byly úplatky. Tvrdil, že o nich vůbec nevěděl, a popřel, že by výměnou za ně poskytl jakékoli politické či jiné služby.

Původně se předpokládalo, že soud, který začal ve čtvrtek, potrvá jen dva dny a rozsudek by měl padnout začátkem září. Po Si-laj ale podle analytiků soudu představuje nezvykle kurážnou obhajobu, která proces protahuje. Přesto se s jistotou očekává, že verdikt bude znít vinen přinejmenším v části vznesených obvinění. Za ně mu hrozí až trest smrti.