Schwarzenberg pro Presse: Když mi jdou jistí lidé na nervy, vytáhnu do boje

Vídeň – Nelíbí se mi, když někdo zachází s ústavou jako prezident Miloš Zeman. Když mi jdou jistí lidé na nervy, jdu do boje. Těmito slovy zdůvodnil bývalý český ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro rakouský nedělník Presse am Sonntag, proč se mu v jeho 75 letech ještě vůbec chce pouštět do volebního boje.

Schwarzenberg zopakoval své dřívější nepřímé přirovnání Zemanova výkladu ústavních zvyklostí k postupu nacistů v Německu v roce 1933 a komunistů v Československu v únoru 1948 při uchopení moci. „Ti se také doslovně drželi textu ústavy, nikoli jejího ducha,“ uvedl bývalý šéf diplomacie.

Českého prezidenta označil za vysoce inteligentního člověka, který žije politikou, a za prvotřídního řečníka, kterému jde jen o osobní moc. „Bohužel u něj kvůli jeho životním návykům zmizely zábrany. Častokrát jsem zažil, jak se u lidí, kteří byli závislí na tom či onom, ztratily morální zábrany,“ konstatoval Schwarzenberg. Na dotaz rakouského nedělníku, zda je to důsledek Zemanova sklonu k pití alkoholu, šéf TOP 09 odpověděl: „Když má člověk takové sklony po desetiletí, vede to k neuvěřitelným změnám osobnosti.“

Karel Schwarzenberg pro Presse am Sonntag:

„Nemyslím si, že by Zeman někoho osobně nenáviděl – ani mě ne. Pouze dospěl k logickému závěru, že je třeba mě zničit, protože jsem překážka. U Václava Klause je to něco jiného: Věří tomu, co říká, a je přesvědčen o tom, že někdo s mým jménem do české politiky 21. století nepatří.“


Podle Schwarzenberga se český prezident snaží vytáhnout nahoru svou stranu SPOZ, není to ale jeho hlavní cíl. „Jeho cílem je moc, nikoliv strana. Jako prezident chce vládnout. Moc (podle Zemana) nemá spočívat u nějakého premiéra, který vzešel z parlamentu,“ soudí exministr zahraničí, kterého Zeman v lednu porazil ve druhém kole první přímé prezidentské volby.