Ukrajina a Japonsko si společně ohlídají jaderné elektrárny

Kyjev - Ukrajina a Japonsko se dohodly na společném projektu – budou sledovat své jaderné elektrárny Černobyl a Fukušima pomocí malých družic. Právě havárie černobylské a fukušimské elektrárny jsou v dějinách jaderné energetiky považovány za dvě nejhorší.

„Dohodli jsme se, že budeme spolupracovat ve vesmíru, abychom sledovali oblasti kolem Černobylu a Fukušimy,“ uvedl japonský ministr zahraničí Fumio Kišida. „V tomto projektu budou využity ukrajinské rakety a velice malé družice, které vyvinula Tokijská univerzita. Vlády obou zemí souhlasily maximálně napomoci tomuto projektu, jehož první etapu plánujeme zahájit velice brzy,“ dodal.

Kvůli hlídání elektráren poputuje do vesmíru osm miniaturních družic (každá váží asi 60 kilogramů). Budou sbírat informace o důsledcích úniku radioaktivity u obou elektráren. Z oběžné dráhy ve výši 600 kilometrů, na kterou je mají vynést ukrajinské rakety, mají každé dvě hodiny fotografovat určené oblasti a zaznamenávat úroveň radioaktivity.

Poškozená elektrárna Fukušima
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Kyodo News

Japonský host navštívil elektrárnu Černobyl, kde se v dubnu 1986 v důsledku nepovedeného experimentu odehrála dosud největší jaderná havárie. O čtvrt století později, v březnu 2011, zemětřesení a přívalová vlna tsunami poškodily elektrárnu Fukušima. Přestože byly obě katastrofy velmi odlišné, oběma byl přisouzen na mezinárodní stupnici jaderných událostí maximální, sedmý stupeň - „velmi těžká havárie“.