Obama o zásahu v Sýrii ještě nerozhodl

Ammán/Washington – Zástupci západních zemí informovali syrskou protivládní opozici, že vojenský úder proti Sýrii může přijít už v příštích dnech. Podle amerického ministra obrany je armáda „připravena k akci“, jakmile dá prezident Obama příkaz k útoku. Zdroj z Washingtonu ale uvedl, že Obama o vojenské akci ještě nerozhodl. Potrestat viníky chemických útoků chce i Francie, ta oznámila, že rozšiřuje vojenskou podporu syrské opozici.

Bílý dům prý nepochybuje o tom, že za chemickým útokem u Damašku je režim syrského prezidenta Bašára Asada. V nejbližších dnech USA zveřejní zprávu tajných služeb k tomuto útoku. Americká armáda je podle ministra obrany připravena k útoku na Sýrii a čeká jen na rozkaz prezidenta Obamy. Chuck Hagel to řekl v rozhovoru pro BBC. Syrská opozice už údajně také předala západním mocnostem cíle pro případný zásah na území Sýrie. Podle zdroje agentury Reuters ale ještě Obama rozkaz nevydal. „Prezident ještě nerozhodl o vyhlášení vojenské akce,“ řekl vysoký představitel Obamovy administrativy. 

„Prezident Obama pokračuje v jednání s bezpečnostním týmem a zjišťuje, jaké má možnosti. A až dospěje k nějakému rozhodnutí a bude mít co oznámit, tak vám to sám řekne. Zatím ten proces ale pokračuje,“ oznámil mluvčí Bílého domu. Podle něj má Obama stále několik možností, jak reagovat, nejen využít vojenskou sílu. Mluvčí Bílého domu Jay Carney dnes řekl, že se rozhoduje o různých možnostech, ani jedna z nich prý ale není změna syrského režimu.

„Opozici bylo jasně řečeno, že akce k odstrašení od dalšího použití chemických zbraní režimem (prezidenta Bašára) Asada může přijít již v nejbližších dnech,“ sdělil nicméně nejmenovaný zdroj, který se v pondělí v Istanbulu zúčastnil setkání zástupců západních mocností a opoziční syrské národní koalice.

Dětští uprchlíci ze Sýrie
Zdroj: ČT24

Možnosti vojenské akce zvažuje také Británie. Premiér Cameron se narychlo vrátil z dovolené. A o několik dní zkrátil prázdniny i všem poslancům dolní komory. Britský premiér David Cameron řekl, že ani v Británii konečné rozhodnutí o vojenské akci zatím nepadlo. Používání chemických zbraní v Sýrii podle něj nicméně nelze nečinně přihlížet. „Nejde o to, abychom se nechali zatáhnout do blízkovýchodní války, změnili svou pozici k Sýrii nebo se podíleli na tom konfliktu. Jde zde o chemické zbraně. Je špatné je používat a svět tomu nesmí nečinně přihlížet,“ řekl. O reakci na údajný chemický útok v Sýrii britští zákonodárci rozhodnou ve čtvrtek. 

Francouzský prezident François Hollande dnes prohlásil, že Francie navýší pomoc syrské opozici a je připravena se podílet na potrestání těch, kdo rozhodli o chemickém útoku na syrské civilisty. „Je nepřijatelné, aby se používaly chemické zbraně, což se v Sýrii děje několik měsíců, přičemž nyní byly použity masivním způsobem. Francie se nezřekne své odpovědnosti,“ prohlásil Hollande.

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenciPrezident Miloš Zeman v souvislosti s vývojem v Sýrii naznačil, že by se Česko mělo více zapojovat do mírových misí OSN.  

„Vzhledem k tomu, že situace v Sýrii je poněkud nepřehledná, myslím si, že zaplnění toho bezpečnostního vakua českými jednotkami může výrazně zvýšit prestiž ČR,“ řekl.  

České jednotky by podle něj mohly působit na Golanských výšinách mezi Sýrií a Izraelem.


Arabská liga dnes uvedla, že za chemické útoky z minulého týdne je zodpovědná syrská vláda. Diplomaté to oznámili po jednání v Káhiře. Podle sdružení arabských států by měli viníci čelit mezinárodnímu soudu. Z odpovědnosti za útoky se navzájem obviňují povstalci i vláda.

Útoky v zemi vyšetřují inspektoři OSN, včera odebrali vzorky na jednom z míst. Ovšem po včerejším incidentu, kdy na ně u Damašku někdo střílel, odložili návštěvy dalších lokalit údajných útoků. 

Britská vojenská základna na Kypru
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pavlos Vrionides

Experty OSN na místo masakru syrská vláda pustila až včera, tedy po pěti dnech. „Říkají, že jsme tam inspektory poslali pozdě. K tomu bych rád řekl, že paní Kaynová přijela do země v sobotu, v neděli jsme o tom rozhodli a v pondělí se tam experti OSN vydali. Nesmlouvali jsme o tom, do kterých míst je pustíme, okamžitě jsme souhlasili se vším. Z naší strany tedy žádné zdržení nebylo. Ale nemohli jsme jednoduše říct: 'Jděte tam,' když ta oblast má 10 tisíc kilometrů čtverečních,“ argumentuje syrský ministr zahraničí.

PODROBNÝ VÝVOJ SYRSKÉ KRIZE SI PŘEČTĚTE V ČASOVÉ OSE:

Video Jakub Szántó k situaci v Sýrii
video

Jakub Szántó k situaci v Sýrii

Jakub Szántó k situaci v Sýrii

27.8.2013, STU14

Telefonát Soni Dorňákové Stamu

Zprávy v 16:00 k situaci v Sýrii

Události o situaci v Sýrii

Miroslav Karas, Šádí Šhanaáh a Michael Romancov hosty Událostí, komentářů