Kaddáfího syn a šéf tajné služby obžalováni z vraždy

Tripolis - Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám a někdejší šéf libyjské tajné služby Abdalláh Sanúsí byli obžalováni z vražd. Těch se měli dopustit během občanské války v Libyi v roce 2011. Oznámil to libyjský generální prokurátor.

Generální prokurátor Abdal Kádir Radván oznámil, že 19. září začne soudní proces s celkem 28 osobami obviněnými ze zločinů spáchaných za 42leté Kaddáfího vlády a během osmiměsíční občanské války. Ta vedla ke svržení a usmrcení Muammara Kaddáfího. Libyjské úřady podle Radvána vydaly více než 280 zatykačů na osoby obviněné z podobných zločinů jako Kaddáfí a Sanúsí. 

Podle generální prokuratury Sanúsí přiznal, že se podílel na nastražování náloží do automobilů v Benghází, odkud vzešlo povstání z roku 2011. Na obžalované prý nebyl vyvíjen nátlak, aby se k činům přiznali. Kaddáfího syn Sajf Islám byl již dříve ze zločinů proti lidskosti z počátku povstání obviněn i před Mezinárodním trestním soudem (ICC). 

Sajf Islám byl v listopadu 2011 zadržen v Zintánu na západě Libye při pokusu o útěk do sousedního Nigeru. Od té doby ho tam drží ve vazbě ti, kdo ho dopadli, což je skupina kmenových milicí, která se podílela na libyjských revolučních událostech. 

Kaddáfí loni tvrdil, že by byl raději souzen před ICC. Ten může totiž vynést maximálně doživotní trest, zatímco v Libyi hrozí Kaddáfímu i trest smrti. 

Nedávno ICC konstatoval, že Libye nemůže Kaddáfímu zajistit spravedlivý soud, a vyzval libyjské úřady, aby ho vydaly do Haagu.