Web The New York Times terčem hackerského útoku

New York – Webovou stránku amerického listu The New York Times napadli včera hackeři. Je to přitom už podruhé za dva týdny. Terčem útoku se totiž stránky staly už v polovině srpna. Webovky deníku poprvé spadly kolem třetí hodiny odpoledne. Když se je podařilo nahodit, hackeři na ně zaútočili znovu. Za útokem stojí syrská skupina, která podporuje Bašára Asada.

Včera nefungoval celkem tři hodiny web listu The New York Times. I poté, co se podařilo stránky znovu nahodit, měli někteří uživatelé problémy se zobrazením. Na stránky zaútočili totiž hackeři. „Problém je pravděpodobně důsledkem škodlivého útoku zvenku,“ potvrdila mluvčí společnosti The New York Times Company Eileen Murphyová. 

Jak oznámil Marc Frons z IT oddělení společnosti, útok měla nejspíš na svědomí skupina známá jako Syrská elektronická armáda (SEA) nebo někdo, kdo se „ze všech sil snažil, aby se za ně vydával“. SEA se později k útoku sama přihlásila. 

Tato skupina přitom podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada a na internetu se přihlásila již k minulým hackerským útokům na americké deníky. Syrská elektronická armáda (SEA) napadla v uplynulých týdnech i stránky dalších amerických médií, například listu The Washington Post, časopisu Time či server americké televizní stanice CNN. 

Podle expertů byl nynější útok na stránky The New York Times veden z ruské IP adresy. Po dobu, kdy stránky nefungovaly, publikovaly noviny články na svém Facebooku a na záložním webu. Vedení redakce varovalo všechny zaměstnance, aby byli obezřetní při mailové komunikaci.