Proti intervenci v Sýrii se vedle Ruska a Číny vyslovily i země Latinské Ameriky

Damašek/Peking/Washington – K mezinárodní mobilizaci proti ohlašovanému vojenskému zásahu Západu v Sýrii vyzval oficiální čínský tisk. Čínské ministerstvo zahraničí také varovalo před zasahováním do vyšetřování údajného chemického útoku z 21. srpna, které u Damašku vedou experti OSN. Peking a Moskva od začátku syrské krize blokují v Radě bezpečnosti OSN zvyšování tlaku proti Damašku a vojenský zásah proti Sýrii odmítla také skupina zemí Latinské Ameriky. Odvetou v případě intervence pohrozili Spojeným státům i syrští hackeři SEA.

USA, Británie a Francie obviňují síly syrského prezidenta Bašára Asada, že 21. srpna zaútočily chemickými zbraněmi proti civilistům a stovky jich přitom zabily. Damašek toto tvrzení odmítá. Americký prezident Barack Obama ve středu řekl, že Spojené státy dospěly k závěru, že útok měla na svědomí syrská vláda; zatím se ale prý nerozhodl, jaká bude jeho reakce.

„Mezinárodní společenství by mělo být trpělivější a nenechat se balamutit americkými zpravodajskými službami,“ napsal pod titulkem Žádná omluva pro údery čínský deník China Daily. Zásah bez mandátu OSN by podle něj jen zhoršil situaci v arabské zemi. „Světové síly, které jsou proti vojenské intervenci, by se měly spojit a zabránit tomuto západnímu útoku v Sýrii,“ uvedl čínský list Global Times. V případě takového útoku by podle něj tyto síly měly otevřeně podpořit Damašek. „Je nutné, aby Rusko a Írán počítaly s přímou vojenskou pomocí (syrskému režimu),“ dodal list.

Video Studio 6 k situaci v Sýrii
video

Studio 6 k situaci v Sýrii

Studio 6 k situaci v Sýrii

29.8. s6

Intervence v Sýrii

Skupina latinskoamerických zemí je proti intervenci

„Útok proti Sýrii by měl velmi vážné následky pro oblast Blízkého východu, která je již tak neklidná,“ uvedlo v prohlášení kubánské ministerstvo zahraničí. Podle něj by se jednalo o porušení principů OSN a mezinárodního práva. Podobně se vyjádřily také Ekvádor, Bolívie, Venezuela a Brazílie. Brazílie nepodpoří vojenskou intervenci v Sýrii bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, prohlásilo brazilské ministerstvo zahraničí. Jednalo by se podle něj o porušení mezinárodního práva a Charty OSN.

ČR zatím rezervovaně

Česko se zatím k případnému útoku na Sýrii staví rezervovaně - diplomati preferují mírové řešení. S postojem ministerstva zahraničí souhlasí i politici. Podle předsedy vlády v demisi Jiřího Rusnoka není pro vojenskou akci dostatek důkazů. O zapojení Česka bude dál jednat.

Premiér v demisi Jiří Rusnok k případné intervenci:

Jiří Rusnok o postoji k chystané intervenci v Sýri…„Zdaleka ne celá Severoatlantická aliance žádá tento útok. Ten se dnes neopírá o žádný právní základ. To je pro nás alfa a omega. My samozřejmě nezměníme svět. Když se velmoci rozhodnou k nějaké akci, asi tomu nezabráníme.“


Útok nemá podporu veřejnosti v USA ani v Británii

Případný zásah proti Sýrii nemá podporu veřejnosti ani ve Spojených státech ani ve Velké Británii. Podle odpůrců není Západ v přímém ohrožení a ostřelování Sýrie nemusí situaci nijak posunout. V Londýně se proti útoku demonstrovalo. „Jsem tu, protože nechci vidět Británii v další válce na Blízkém východě. Myslím, že by to mělo pro region hrozivé důsledky. Bylo by to jako přilévat olej do ohně,“ vysvětlila jedna z demonstrantek. Zastánci naopak tvrdí, že nečinnost by použití chemických zbraní de facto legalizovala. Obama proto prosazuje krátký a dobře připravený varovný úder na konkrétní vojenské cíle. S minimálním ohrožením amerických vojáků i syrských civilistů.

Syrští hackeři hrozí USA odvetou

Pokud USA zaútočí na Sýrii, musí počítat s odvetou v podobě kybernetického útoku, který chystá hackerská skupina, jež si říká Syrská elektronická armáda (SEA). Na kybernetickou hrozbu upozornili i bezpečnostní odborníci, SEA svou pohrůžku zaslala do redakce Reuters.

SEA je loajální režimu v Damašku, těží z podpory Íránu a má za sebou několik ze svého pohledu úspěšných akcí. Nejnověji tento týden narušila internetové stránky listů The New York Times a Huffington Post. Nejničivější akcí SEA bylo narušení twitterového účtu agentury Associated Press, jímž skupina v dubnu vysílala fiktivní zprávy o explozích v Bílém domě. Velmi rychle to narušilo operace na burzách, na nichž se odepsalo přes 100 miliard dolarů.

Protest proti válce v Sýrii
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Andrew Parsons