Vědci pod Grónskem objevili Grand Canyon

Nuuk – Vědci objevili pod povrchem ledovce v Grónsku dosud nezmapovanou 800 metrů hlubokou soutěsku, která se podobá Grand Canyonu ve Spojených státech. Soutěska leží ve středním a severním Grónsku a je dlouhá 750 kilometrů. Odborníci přírodní zvláštnost objevili díky radaru, který dokáže dohlédnout i pod led.

Kaňon v Grónsku je pohřbený pod dvoukilometrovou vrstvou ledu. Rokli pravděpodobně vyhloubila kdysi dávno řeka, která tudy tekla ještě předtím, než Grónsko před 3,5 milionu let pokryl led. 

„Je pozoruhodné najít něco podobného, když si množství lidí myslí, že povrch země je už dokonale zmapován,“ prohlásil pro časopis Science Jonathan Bamber, který pracuje pro univerzitu v anglickém Bristolu. Na objevení nového kaňonu se podílel spolu s výzkumníky z Kanady a z Itálie a použili k tomu radar, který pronikne i pod povrch ledu. 

Soutěska leží ve středním a severním Grónsku a je dlouhá 750 kilometrů. V některých svých částech se podobá Grand Canyonu v Arizoně, nicméně ten je ve svém nejhlubším místě dvakrát tak hluboký, tedy 1,6 kilometru.   

S pomocí dat sesbíraných NASA a dalšími vědci z Británie a Německa sestavili výzkumníci mapu nově objeveného kaňonu. Podle Bambera by jim soutěska mohla pomoci při zkoumání pohybu tajících ledovců.