V Egyptě vyšli přívrženci Mursího do ulic

Káhira - Tisíce příznivců svrženého prezidenta Muhammada Mursího vyšly v Káhiře do ulic. Demonstrace se konají i v dalších egyptských městech. Armáda je v pozoru, v centru Káhiry vojáci uzavřeli přístup k velkým náměstím včetně Tahríru. Uzavřena je i mešita na Ramsesově náměstí, kde v minulosti přívrženci Mursího tábořili. Dnes při střetech táborů pro a proti Mursímu zemřelo šest lidí.

Demonstrace byly poklidnější, i přesto byl ale dnešní protest dosud největším po několika dnech relativního klidu. Ten zavládl po násilných střetech s armádou, při kterých přišlo o život na 900 lidí. Následně vláda zadržela mnoho představitelů Muslimského bratrstva. 

Hned po dnešních modlitbách vyšlo asi 500 demonstrantů do ulic v centru Káhiry. Na dění dohlíželi vojáci spolu s policejními těžkooděnci v neprůstřelných vestách. Nijak nezasahovali, jen protestujícím zablokovali přístup na jeden z mostů přes řeku Nil. 

Podobné pochody se konaly i v Alexandrii, Suezu či Port Saídu. I když zprvu vše probíhalo bez problémů, nakonec se objevily ojedinělé incidenty a armáda použila proti protestujícím v Káhiře slzný plyn. Rovněž přišlo o život šest lidí, egyptské úřady ale neupřesnily, co smrt Egypťanů zapříčinilo. Asi dvacet demonstrantů bylo zadrženo.     

Video Káhira zažila další vlnu protestů
video

Káhira zažila další vlnu protestů

Káhira zažila další vlnu protestů

31.8.2013 - 12,00

Telefonát Štěpána Macháčka