Mandela opustil nemocnici, jeho stav zůstává kritický

Johannesburg - Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela byl dnes propuštěn z nemocnice v Pretorii do domácí péče. Jeho stav však zůstává kritický, uvedl prezidentský úřad. Mandela opustil nemocnici dnes ráno a zamířil do svého domova v Johannesburgu.

„Madibův stav je stále kritický a místy nestabilní,“ uvedl úřad prezidenta Jacoba Zumy v dnešním prohlášení. Jeho lékařský tým je však přesvědčen, že doma dostane stejně kvalitní péči jako v nemocnici, tvrdí prohlášení.

Pětadevadesátiletý nositel Nobelovy ceny za mír byl hospitalizován 8. června kvůli plicní infekci. Na konci června byl jeho stav natolik vážný, že se všeobecně očekávalo oznámení o jeho úmrtí. V průběhu srpna sice vláda stále označovala Mandelův stav za kritický, bývalý prezident se však podle ní začal postupně zotavovat. Dnešní oznámení však o žádném zlepšení nehovoří.

Převoz Nelsona Mandely z nemocnice
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Denis Farrell

„Vyzýváme všechny, aby ponechali bývalému prezidentu a jeho rodině nutné soukromí, aby pokračující péče mohla probíhat důstojně a bez zbytečného vyrušování,“ žádá úřad v dnešním prohlášení. Plicní obtíže prvního černošského prezidenta země mají kořeny v jeho 27 let trvajícím věznění, během něhož prodělal tuberkulózu. 

Mandelovo vítězství ve volbách z roku 1994 znamenalo v Jihoafrické republice konec režimu apartheidu. Mandela hlasování vyhrál čtyři roky poté, co byl propuštěn z vězení, kde byl držen bývalým režimem za své protirasistické postoje.