Mandela se po čtvrt roce vyspal doma

Johannesburg – Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela strávil po téměř třech měsících noc ve svém domově v Johannesburgu. Včera ho propustili z nemocnice do domácího ošetřování. I tak ale zůstává jeho stav kritický. Mandela byl v nemocnici od 8. června kvůli plicní infekci.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Lulamile Feni-Daily Dispatch

Úřad prezidenta Jacoba Zumy uvedl, že stav vůdce hnutí proti apartheidu zůstává „nadále kritický a místy nestabilní“, ale že někdejší prezident bojuje s nemocí „s obrovskou morální silou a důstojností“. Včera ho z nemocnice propustili do domácího ošetřování, i když se jeho stav nelepší. Zřejmě si to tak přála jeho rodina. Doma má přitom prý zajištěnou stejnou péči, jako kdyby ležel na jednotce intenzivní péče. 

Mandelovi příbuzní přivítali jeho příchod domů s radostí. „Je to pro nás příležitost k oslavě, že je konečně zpátky doma,“ prohlásil podle zpravodajského serveru BBC News exprezidentův vnuk Mandla Mandela.   

V sobotu vyvolala zděšení na sociálních sítích zpráva někdejšího amerického prezidenta George Bushe staršího, který mylně tvrdil, že Mandela zemřel. „S manželkou Barbarou truchlíme nad skonem jednoho z největších zastánců svobody, jehož jsem měl tu čest znát,“ napsal devětaosmdesátiletý Bush, kterého citoval list The Daily Telegraph. Bushův mluvčí Jim McGrath se později omluvil a vysvětlil, že k vyjádření vedla jeho nesprávná interpretace informací poskytnutých deníkem The Washington Post.