BBC o TBC: Nemoc je o 60 tisíc let starší a není od zvířat

Londýn – Už zhruba 70 000 let zřejmě provází lidstvo tuberkulóza a nepřenesla se na ně ze zvířat, jak se dosud předpokládalo. Vědecká studie mezinárodního týmu odborníků publikovaná v odborném časopise Nature Genetics poukazuje na úzké spojení evoluční historie člověka a této choroby, které ročně podlehne přes milion lidí.

Předchozí výzkumy podle BBC ukazovaly, že tuberkulóza vznikla přibližně před 10 000 lety v Africe, tedy v době neolitického demografického přechodu, kdy se lidská populace rozšiřovala a na významu nabývalo zemědělství. Specialisté zapojení do nejnovějšího bádání na tomto poli zkombinovali geografické a genetické údaje z 259 kmenů TBC s cílem zrekonstruovat jejich vývojovou historii a srovnat ji s počátky lidí v Africe.

„Zjistili jsme, že základní, nejranější, společný počátek TBC a lidstva je v Africe o 60 000 let dříve, než lidé původně mysleli,“ řekl podle BBC švýcarský vědec Sebastian Gagneux. „Výsledkem naší práce je, že jsme poskytli silnou hypotézu k posílení názoru, že TBC původně začala u lidí a během neolitického demografického přechodu se přenesla na zvířata,“ dodal.

Vědci nyní přemítají nad tím, jak se této nemoci podařilo 60 000 let přežít mezi malými skupinami lidí. Výrazným rysem tuberkulózy, který není u ostatních nemocí běžný, je to, že člověk jí může být nakažený roky, než se projeví její symptomy. Choroba se dokáže sama aktivovat po určité době. Díky tomu podle vědců také zřejmě ve svých počátcích dokázala přežít.

„Když je k infikování jen málo lidí, nemá pro (bakterie) smysl je zabíjet, protože by tím ohrozily samy sebe. To je evoluční slepá ulička,“ vysvětlil Gagneux. Jakmile se lidská populace ale začala během neolitického demografického přechodu rozrůstat, TBC se stala mnohem aktivnější a dokázala se dál šířit.