Izraelská vláda stěhuje beduíny z pouště

Jeruzalém - Izraelem proběhla nová vlna protestů proti plánu vystěhovat místní beduíny z pouštních území. Tzv. Próerův zákon, který leží v parlamentu, přikazuje přesun až 70 tisíc lidí do nových vesnic. Část kočovníků ale odchod odmítá.

Beduíni si nárokují celých 600 kilometrů čtverečních Negevské pouště. Izraelská vláda teď schválila mohutný projekt jejich přesídlení v přepočtu za 55 miliard korun. Finance mají padnout na pozemkové kompenzace a přestěhování beduínských klanů do šesti uznaných vesnic a města Rahat. Vedle něj teď vzniká průmyslová zóna. 

První z beduínů už dali přednost vodovodu, elektřině, školám a nemocnicím. V nové beduínské metropoli už žije přes padesát tisíc lidí. Vládní plán nuceně přestěhovat dalších až 70 tisíc beduínů ale i tak vyvolává stále násilnější střety.

Šéf vládního úřadu, který má beduínské přesídlení na starost, trvá na tom, že hlavním cílem je zlepšit kvalitu života beduínů v tradičně zaostalé oblasti Izraele. I když se rýsuje kompromis a několik vesnic bude moct zůstat na svém místě, řada územních sporů bude mít nejspíš dohru až u soudu.