Rumunský prezident chce nechat utratit toulavé psy

Bukurešť - Rumunský prezident vyzval vládu, aby ve zrychleném řízení přijala nařízení, které umožní utratit tisíce toulavých psů v Bukurešti. Traian Basescu svým prohlášením reagoval na pondělní tragický incident, při kterém smečka toulavých psů v rumunské metropoli ukousala k smrti čtyřleté dítě.

„Lidé jsou něco více než psi,“ prohlásil Basescu v proslovu ze svého paláce, který vysílala živě místní televize. Jak dodal, jako občan a bývalý starosta Bukurešti rozumí tomu, jaké problémy tisíce toulavých psů způsobují.

Zmínil v této souvislosti právě i pondělní tragédii, při které zemřel po útoku psy malý chlapec. Hoch si hrál se svým šestiletým bratrem v jednom z parků rumunské metropole pod dohledem matky, ale v nestřeženém okamžiku se vzdálila, což se stalo mladšímu ze sourozenců osudným. Na obě bezbranné děti totiž znenadání zaútočilo několik toulavých psů. Starší z bratrů z hrůzného zážitku vyšel „jen“ s kousnutím do nohy.

Podle bukurešťských úřadů bylo jen za první čtyři měsíce letošního roku v metropoli pokousáno toulavými psy okolo 1 100 lidí. Dosavadní zákony umožňují tyto psy utratit jen v případě, že jsou nemocní.