Neslídíme lidem v mailech, tvrdí Obama

Stockholm – Spojené státy „nešpehují“ internetovou a telefonickou komunikaci plošně, nýbrž je zajímají jen určité oblasti. Ty se vztahují mimo jiné i k teroristickým hrozbám. Řekl to americký prezident Barack Obama na brífinku ve švédském Stockholmu. Podle Obamy navíc USA přezkoumají fungování sledovacích programů.

Zdroj: ČTK Autor: WAVEBREAK/Wavebreak Media LTD

Existenci sledovacích programů nedávno odhalila aféra kolem spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena. „Mohu ujistit veřejnost v Evropě a po celém světě, že lidem neslídíme v mailech a neposloucháme jejich hovory,“ řekl Obama po setkání se švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem.

„Snažíme se o to, abychom se velmi konkrétně zaměřili na oblasti našeho zájmu,“ konstatoval Obama. Podle prezidenta se jedná zejména o teroristické hrozby, zbraně hromadného ničení a bezpečnost internetu.

Barack Obama v Belfastu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Evan Vucci

Americké technologické společnosti Microsoft a Google mezitím pokračují v boji o právo na zveřejňování více informací o vládním sledování internetu. Chtějí kvůli tomu dokonce zažalovat americkou vládu.

Firmy se tak snaží hájit svou reputaci v oblasti ochrany soukromí uživatelů. Microsoft, Google a další podobné společnosti získaly v červnu od vlády USA povolení zveřejnit jen počty požadavků, které obdržely od amerických úřadů v rámci monitorování uživatelů webu - nic víc.

Zneužití sledovacích programů je možné, uznal Obama

Obama rovněž ve Stockholmu připustil, že možnost zneužití sledovacích programů existuje - díky moderním technologiím je navíc toto riziko vyšší než v minulosti. Podle něj ale existují dostatečná opatření, která by měla takovému zneužití účinně zabránit. Americké úřady prý provádějí kontrolu sledovacích programů a spolupracují i s Evropskou unií.

Edward Snowden
Zdroj: ČTK
Autor: AP/Uncredited
  • Informace o tajných sledovacích programech americké NSA (Národní agentuře pro bezpečnost) se svět dozvěděl v červnu díky bývalému externímu spolupracovníkovi americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Snowdenovi. Ten je poskytl médiím. Svět byl „odhalením“ šokován.
  • Snowden se v současné době nachází v Rusku, kde získal dočasný azyl. Ve Spojených státech je totiž obviněn ze špionáže. Udělení azylu Snowdenovi značně poškodilo americko-ruské vztahy. Bílý dům kvůli tomu zrušil třeba plánovanou schůzku Obamy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem před jednáním G20.