Egyptský ministr vnitra vyvázl z pokusu o atentát

Káhira - Egyptský ministr vnitra Muhammad Ibrahím přežil pumový útok nedaleko svého domu v Káhiře. Výbuch zabil řidiče automobilu, který útočníci k atentátu použili. Podle agentury DPA útok nepřežil jeden policista. Zraněno bylo 73 lidí. Ministr nebyl v bezprostřední blízkosti výbuchu.

Ministr vyvázl z atentátu bez zranění. Ke třem explozím vedle jeho kolony došlo poté, co se ministr ráno vydal do práce. Šéf káhirské policie Usáma Saghír řekl, že ministrův opancéřovaný vůz se rovněž stal terčem střelby.

Samotný ministr se k událostem vyjádřil v televizi zhruba dvě hodiny po útoku. Vyjádřil obavu, že „tento ohavný útok je jen začátkem řady teroristických operací“. Jeho konvoj se prý stal terčem útoku s pomocí „velkého“ výbušného zařízení, které bylo pravděpodobně odpáleno dálkově.

Viditelně otřesený, ale nezraněný ministr dále řekl, že explozí byl zasažen jeho automobil. Poničeny byly také další čtyři automobily v konvoji. Vážná zranění nohy podle Ibráhíma utrpělo i dítě v blízkosti výbuchů.

Zatímco některé zprávy hovoří o tom, že explodovala nálož nastražená v automobilu, jiné tvrdí, že šlo o nálože umístěné na kraji vozovky a egyptská státní televize zase informovala, že bombu někdo hodil z budovy.

Ibrahím vyvázl z atentátu bez zranění
Ibrahím vyvázl z atentátu bez zranění

Pokus o atentát se odehrál v káhirské čtvrti Nasr, která byla v srpnu centrem protestů Muslimského bratrstva po sesazení prezidenta Muhammada Mursího. Ministr vnitra má odpovědnost mimo jiné za policejní síly, které protesty tvrdě potlačovaly.

Někteří pozorovatelé se domnívají, že dnešní útok souvisí se zatčením vůdce teroristů z al-Káidy na Sinajském poloostrově minulý víkend. Ibráhím má mnoho nepřátel nejen v řadách Muslimského bratrstva.

Video Rozhovor s publicistkou Annou Janků
video

Rozhovor s publicistkou Annou Janků