Vrazi horolezců z Nanga Parbatu dopadeni

Islámábád – Pravděpodobného organizátora červnového vražedného útoku na 11 horolezců pod Nanga Parbatem se podařilo zadržet pákistánské policii. Karíbulláh, známý pod přezdívkou Hasan, kdysi velel skupině ozbrojenců, která se hlásila k pákistánskému Talibanu. Spolu s ním bezpečnostní síly zajistily i jeho pravděpodobného spolupachatele Muhammada Nabího.

Vražedný útok se odehrál na úpatí deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Tábor horolezců tam přepadla skupina až 20 islamistických ozbrojenců převlečených za policisty. Vedle deseti zahraničních turistů, mezi nimiž byli dva slovenští horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš, zastřelili i jejich pákistánského průvodce. Další mrtví pocházeli z Číny, Litvy, Nepálu, Ukrajiny a USA. K útoku se nejprve přihlásila méně známá sunnitská radikální skupina, ale později za něj převzal odpovědnost pákistánský Taliban.

Karíbulláh a Nabí mají podle policie zřejmě na svědomí i další zločiny, včetně teroristických akcí.

/*json*/{"map":{"lat":35.262020061532,"lng":74.587383270264,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/