Od inspektorů OSN moc neočekávejme, zaznělo na schůzce ministrů EU

Vilnius – Odpověď na to, kdo v srpnu v Sýrii zaútočil chemickými zbraněmi, výsledky vyšetřování OSN nepřinesou. Na summitu ministrů obrany a zahraničí zemí Evropské unie v litevském Vilniusu to prohlásil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, který současně upozornil na velké riziko zklamání ze závěrečné zprávy inspektorů OSN.

Ministři jednají o situaci v Sýrii, v sobotu se k nim připojí jejich americký protějšek John Kerry. Česko zastupuje ministr v demisi Jan Kohout, se kterým se šéf americké diplomacie kvůli případnému americkému zásahu spojil telefonicky už před několika dny. Česko přitom dál trvá na diplomatickém řešení konfliktu a odmítá, že by jeho postoj byl váhavý.

Ministr zahraničí v demisi Jan Kohout v rozhovoru pro ČT:

Jan Kohout ve Vilniusu„Já bych neřekl, že je to váhání. Tady jde o to, aby mezinárodní společenství přijalo takové kroky, které - pakliže se prokáže, kdo a jak tyto chemické agenty použil - by vedly k tomu konečnému uspořádání v Sýrii, které ale nemůže podle našeho názoru - a jak znám názory našich kolegů z Evropského unie - být než skrze politické řešení. To znamená, že každé případné zvážení vojenského zásahu musí být posouzeno i ve světle případných implikací.“


Šéf německé diplomacie Guido Westervelle projevil dnes přání, aby experti OSN pověření vyšetřováním útoku urychlili svou práci, aby bylo možné „se opřít o nezávislou zprávu“ při diskusi o odpovědi, jež by mělo přinést mezinárodní společenství.

„Problém se zprávou je, že se zaměřuje na otázku, zda se chemický masakr stal, či nikoliv. Ale to už nyní přece všichni, včetně těch, kteří zpočátku chemický útok popírali, potvrzují,“ řekl Laurent Fabius s odkazem na Rusy, Iránce a také samotné Syřany. „Inspektoři odpovědí na otázku, na kterou celý svět už zná odpověď. (…) Mnozí říkají: Musí se počkat na zprávu inspektorů. Hrozí ale, že budou zklamaní,“ řekl Fabius, který připomněl, že inspektoři nebyli pověřeni zjistit, kdo je za útok odpovědný. 

Ministři obrany EU byli k možnému zásahu v Sýrii opatrní

Ministři obrany zemí Evropské unie se na své čtvrteční neformální schůzce ve Vilniusu vyjadřovali velmi opatrně k možnému vojenskému zásahu v Sýrii. Po jednání to řekl český ministr v demisi Vlastimil Picek, podle něhož se na postoji Prahy v této otázce ani po schůzce nic nemění. Ministři obrany především ladili podrobnosti před prosincovým unijním summitem, který se bude zabývat evropskou obrannou a bezpečnostní politikou.

Na jednání s ministry obrany EU byla přítomna šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Rasmussen je osobně přesvědčen o odpovědnosti Asadova režimu za použití chemických zbraní, roli NATO však vidí především v obraně jižních hranic Turecka, tedy členské země aliance.

Kohout: Varování před cestami do Egypta trvá

Ministr Kohout na okraj schůzky také v rozhovoru pro ČT uvedl, že ministerstvo zahraničí nehodlá změnit své varování před cestami do Egypta - a to i přesto, že tuzemské cestovní kanceláře obnovily své zájezdy a považují tamní situaci po krvavých nepokojích za stabilizovanou. "Nebudu hodnotit, co dělají cestovní kanceláře. Já musím jenom říct, že to stanovisko, které je vyvěšené na stránkách ministerstva zahraničních věcí, to znamená doporučení nejezdit do Egypta, než v úplně nezbytných případech, nadále trvá. Není to stanovisko ojedinělé a má ho naprostá, řekl bych absolutní většina členů Evropské unie," řekl České televizi Kohout.