Americká sonda s problémy odstartovala k Měsíci

Washington - Kosmická raketa Minotaur V s lunární sondou LADEE je na cestě k Měsíci. Americká NASA ji vypustila v naplánovaný čas 05:27 SELČ z kosmického střediska Wallops ve Virginii. Na své asi půlroční misi bude zkoumat měsíční prach a také mimořádně tenkou atmosféru zemského souputníka. Aparát LADEE, který má velikost menšího auta, výzkum završí nárazem do měsíčního povrchu. Odborníci doufají, že by sonda mohla ověřit několik poznatků ze slavného programu Apollo. 

Let sondy se po odpoutání od posledního stupně nosné rakety dostal do určitých potíží - zařízení se totiž točí rychleji, než by mělo, byť míří správným směrem. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ale ubezpečil, že s napravením situace není třeba spěchat, protože je na to zapotřebí dvou až tří týdnů. Operátoři sice nechali v provozu kola sondy s cílem její pohyb stabilizovat, ale řídící počítač je zase automaticky zatáhl, zřejmě kvůli přílivu nadměrného množství proudu.

Jim Green, ředitel planetární sekce NASA:

„Jedna z nejzajímavějších věcí, se kterou astronauti Apolla setkali, když byli na měsíci, bylo to obrovské množství prachu. Vypadalo to, že je úplně všude. Myslíme si, že prach v tuto chvíli prochází určitým procesem, kdy levituje a vystřeluje až 50 kilometrů vysoko.“


Výzkum lunární atmosféry stojí NASA asi 280 milionů dolarů (5,5 miliardy Kč). „Lidi občas zaskočí, když mluvíme o měsíční atmosféře, protože ve škole nám říkali, že Měsíc ji nemá. On ji ale má. Je opravdu velice tenká,“ řekla vědkyně úřadu NASA Sarah Nobleová. Plynný obal je přitom tak tenký a jemný, že přistávání kosmických aparátů ho může „rozbouřit“.

/*json*/{"map":{"lat":37.940068481486,"lng":-75.469036102295,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Raketa Minotaur V vychází ze čtyřstupňové verze, kterou tvoří dva stupně mezikontinentální balistické střely Minuteman II a dva stupně nosiče Pegasus-XL, je ale navíc doplněna o pátý stupeň. Ten slouží k dopravení nákladu na geostacionární oběžnou dráhu a k meziplanetárním misím. Raketa Pegasus je výjimečná v tom, že startuje z podvěsu letadla.

Pro vesmírné středisko byl dnešní start premiérovým letem do hlubšího vesmíru. Základna je totiž využívána převážně pro výzvědné účely, takže sondy končí svou pouť na oběžné dráze kolem Země.

Video Komentář Tomáše Přibyla
video

Komentář Tomáše Přibyla