Concordii pomůže zpátky na hladinu betonový polštář

Řím - U toskánského ostrova Giglio by měla začít konečná fáze odstraňování vraku ztroskotané lodi Costa Concordia. Práce začaly loni na jaře a skončit měly na podzim. Vyzvednutí se ale protáhne i prodraží.

Jde o jednu z největších akcí svého druhu - loď má narovnat do původní polohy šest plošin. Speciální podmořské kamery sledují, aby se nekontrolovaně neotáčela. Na hladinu má dostat sto tisíc tun vážící kolos technologie Parbacking.

„Znamená to rotaci směrem na výšku. Na vnitřní straně vidíte množství červených věží - ty drží trup dole. Na vnější straně ho podpěry a stejné červené hydraulické tyče vytáhnou nahoru,“ popisuje mistr záchranné čety Nicholas Sloane.

Čety specialistů pracují na místě nepřetržitě. Na vyzvednutí se podílí na pět set lidí. Práce se i tak zřejmě protáhnou a budou stát dvojnásobek původně odhadované částky, asi 500 milionů eur. 

„Mezi dvěma útesy, kde loď leží, je malé údolí, které musíme vyplnit. Musíme dolů napumpovat něco kolem 18 000 tun betonu a vytvořit jakousi matraci. To umožní ulehčit zatížení na kýlu a začít se zvedáním,“ dodává Sloane ke složité operaci. Poté co se podaří plavidlo vyzvednout, odtáhnou ho remorkéry do přístavu.

Loď s více než čtyřmi tisícovkami pasažérů se zčásti potopila v lednu 2012 po chybném manévru poblíž břehu toskánského ostrova. Nehodu nepřežilo 32 lidí. Kapitán Francesco Schettino čelí obžalobě u soudu.

/*json*/{"map":{"lat":42.365884815436,"lng":10.920367240906,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Video Costa Concordia se vrátí zpátky na hladinu
video

Costa Concordia se vrátí zpátky na hladinu