Čtyřem Indům hrozí za skupinové znásilnění provaz

Dillí - Indický soud uznal plnou vinu čtyř mužů obžalovaných ze skupinového znásilnění a vraždy studentky v autobusu loni v prosinci v Dillí. Oznámení výše trestu se čeká ve středu. Vzhledem k míře přiznané viny je pravděpodobné, že soud uloží trest smrti oběšením.

Po vynesení rozsudku začal skandovat dav před soudní budovou: „Oběste je! Oběste je! Oběste je!“ Jeden z advokátů odsouzených označil rozsudek za nespravedlivý a zaměřený pouze na to, aby se zalíbil rozlícené společnosti. „Teď, když se potvrdila jejich vina, musejí viset. Není jiná možnost,“ řekl jeden z místních studentů.

Proces se táhl sedm měsíců. Kvůli povaze zločinu proběhl z větší míry za zavřenými dveřmi. Zdramatizovala ho i smrt pátého z obviněných, který byl v březnu nalezen oběšený ve své cele, v níž údajně spáchal sebevraždu.

V srpnu dillíský soud uložil tři roky vězení šestému pachateli znásilnění, kterému bylo v době spáchání zločinu 17 let. Šlo o maximální možný trest, který kvůli věku obžalovaného připouštěl zákon.

Indičtí policisté
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Manish Swarup

Prosincová tragédie vyvolala celonárodní diskusi o zacházení s ženami ve druhé nejlidnatější zemi světa a vedla k tomu, že oběti násilí začaly dostávat odvahu příkoří hlásit úřadům. O nových i starších případech znásilňování také indická média poměrně často referují.

„Můžeme oslavovat tento konkrétní rozsudek. Ale úplná změna (ve společnosti), to už je běh na dlouhou trať,“ poznamenala prominentní právnička a zastánkyně práv indických žen Rebecca Johnová. Vyzvala také, aby se věnovala vzpomínka všem ostatním případům znásilnění, jimž se nedostalo takové mediální pozornosti.

Video Indický soud uznal vinu čtyř násilníků
video

Indický soud uznal vinu čtyř násilníků