Za Hitlerův prsten dal nový majitel milion

New York – Za 55 tisíc dolarů (milion korun) se vydražil údajný prsten Adolfa Hitlera, který nabízel americký aukční dům Alexander Historical Auctions. Původně se předpokládalo, že cena se vyšplhá až na dvojnásobek. Jméno nového majitele zveřejněno nebylo.

Prsten podle dochované dokumentace vyhotovil zlatnický mistr Karl Berthold přímo pro nacistického vůdce a daroval mu ho. Prsten je ze stříbra, z někdejšího pozlacení po 75 letech téměř nic nezbylo. Je na něm mohutný hákový kříž, který je posazený na jiných hákových křížích a mečích. Šperk korunuje velký rubín.

Prsten si po skončení 2. světové války z Německa odvezl jistý americký voják označovaný v aukční dokumentaci jako „seržant Joseph“. Po válce ho našel ve sklepě mnichovského paláce Führerbau, který sloužil jako reprezentační sídlo nacistů. Potom ho vlastnilo několik sběratelů, z nichž poslední zemřel před dvěma lety. Prsten dnes k prodeji nabídli jeho vnuci.

Současně s prstenem byla po válce v Mnichově nalezena i pozlacená poloautomatická pistole, kterou nacistický vůdce rovněž dostal darem. Ta je exponátem v muzeu v americké vojenské akademii ve West Pointu.