Desáté září má napříště připomenout, že krize dohání lidi k sebevraždám

Atény - Řecko v úterý vyhlásilo 10. září světovým dnem prevence sebevražd. Odborníci tak propagují krizovou telefonní linku, která v zemi vznikla, když během ekonomické krize radikálně stoupl počet sebevražd. Ústředním motivem nového významného data bude čtyřmístné telefonní číslo, poznávacím znamením jeho podporovatelů žlutá stuha.

Kampaň má připomenout Řekům, že s řešením osobní krize mohou pomoct odborníci. Stále víc jich totiž sahá k tomu nejzazšímu řešení. Zatímco v roce 2009 bylo sebevrahů v zemi necelých 700, loni už úřady zaznamenaly přes 3 100 případů. Důvodem nejsou jen osobní finanční bankroty, ale i související jevy jako nezaměstnanost nebo užívání nebezpečných, levně vyráběných drog.

„Stát se musí postarat o lidi s tak vážnými problémy, za těmi čísly jsou lidé a lidská bolest. Ekonomové to nemohou jen ignorovat,“ říká profesorka psychiatrie Marina Oikonomouvá. Experti upozorňují na to, že všude v Evropě, kde vzrostla nezaměstnanost, se zvýšil i počet sebevrahů. Když naopak nezaměstnanost mizí, klesá i počet sebevražd. Řečtí lékaři taky poukazují na stále častější případy depresí, které mohou v budoucnu způsobit další nárůst statistiky. Zároveň ale chválí výsledky nové krizové linky, za poslední tři roky se počet jejích klientů skoro pětkrát zvýšil.

Vlna sebevražd je v Řecku stále vysoká. Od roku 2007, kdy ekonomická krize vypukla, do roku 2011 stoupl jejich počet o 43 procent, informoval řecký statistický úřad ELSTAT. Téměř 60 procent obětí mělo potíže s nalezením zaměstnání, byť jen třetina z tohoto počtu byla v oficiálním seznamu nezaměstnaných. Podle policejních údajů přes 16 procent sebevrahů uvedlo v dopise na rozloučenou ekonomické důvody.