Mexická policie se s demonstrujícími kantory nemazlila

Mexiko – Vodními děly a slzným plynem rozehnala mexická policie v pátek několikatisícovou demonstraci učitelů protestujících v centru metropole proti školské reformě. Demonstrující učitelé již několik týdnů okupovali hlavní náměstí Zócalo, které policie vyklidila.

Učitelé házeli po policistech kameny, na obou stranách bylo zraněno několik lidí, více než 20 demonstrantů bylo zatčeno. Policie před zásahem vyzvala učitele k opuštění náměstí Zócalo, které se má v neděli a pondělí stát dějištěm oslav vyhlášení nezávislosti Mexika.

Školská reforma zavádí nový systém testů pro přijímání a povyšování učitelů. Měla by vládě pomoci zbavit odbory dominantního vlivu na personální záležitosti ve školství, který je považován za příčinu chabé úrovně mexického vzdělávacího systému.

Na výuku a osnovy bude na základě reformy poprvé v historii Mexika dohlížet nezávislý orgán federální vlády, který bude také učitele a školy hodnotit. Doposud přístup k profesi kontroloval jedenapůlmilionový Národní svaz zaměstnanců ve školství, který učitelská místa mnohdy nepřiděloval na základě odbornosti. Předpokládá se, že na výplatních listinách jsou tisíce imaginárních učitelů. Cílem reformy je také zvýšit poměr žáků, kteří dokončí druhý stupeň základní školy, na 80 procent a těch, kteří dostudují střední školu, na 40 procent. Na 40 000 mexických školách se má také prodloužit vyučování.

Mexická policie rozehnala demonstraci učitelů
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Christian Palma

V zemi se 110 miliony obyvatel se pouze 47 procent dětí dočká úplného středoškolského vzdělání. Mexiko sice vydává na školství více peněz než kterákoli jiná ze 34 zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, ve srovnávacích testech však mexické děti dosahují nejhorších výsledků.

/*json*/{"map":{"lat":19.432651069735,"lng":-99.133254289627,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":19.432602,"lng":-99.133205,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/