Němci často nevědí, koho volit. O slovo se hlásí nové malé strany

Berlín/Mnichov - Vládní křesťanští socialisté (CSU) jasně zvítězili v nedělních volbách v největší německé spolkové zemi Bavorsku. Úplně v nich ale propadl koaliční spojenec kancléřky Angely Merkelové – liberální FDP. Týden před celoněmeckými volbami navíc podle průzkumů levicová opozice dohání ztrátu. Řada Němců přitom má s tradičními stranami problém a nechce volit ani jednu z nich. Objevily se proto různorodé strany, které sice nemají moc šancí se do parlamentu dostat, stojí ale za povšimnutí.

Jedna z 38 k volbám zaregistrovaných stran nese prostý název Strana. Vede ji komik Martin Sonnenborn. „Chceme doktorát pro každého,“ poznamenal satirik. Nevážné hnutí odráží vážný problém - Němce, kteří si mezi tradičními stranami nedokážou vybrat. Dost možná jich půjde volit nejmíň od konce války. Nevábí je totiž ani kampaň CDU ani vůdce socialistů Peer Steibrück - přezdívaný Peerlusconi.

Úspěch další malé strany - Alternativy pro Německo prosazující návrat Německa k marce - by zase znamenal skutečnou revoluci. Zatím se strana pohybuje těsně pod hranicí pro vstup do parlamentu. Možná ale jen zdánlivě. „Mnoho jejich voličů se odmítá účastnit průzkumů,“ prohlásil Manfred Güllner výzkumné agentury Forsa.

CSU to v Bavorsku vyhrála na celé čáře

Oficiální výsledky potvrdily jasné vítězství vládních křesťanských socialistů (CSU) v nedělních volbách v největší německé spolkové zemi Bavorsku. Získali 47,7 procenta hlasů, což zajistí spojencům kancléřky Angely Merkelové ze sesterské strany křesťanských demokratů (CDU) většinu v zemském sněmu a možnost sestavit jednobarevnou vládu. CSU vládne ve spolkové zemi u hranic s Českem nepřetržitě od roku 1957.

V zemském sněmu kromě vítězné CSU usednou jen tři strany z dosavadní opozice: sociální demokraté (SPD), které podpořilo 20,6 procenta voličů, Svobodní voliči s devíti procenty hlasů a zelení s 8,6 procenty. Dosavadní koaliční spojenec CSU, liberálové z FDP, naopak bavorský parlament opouštějí, protože ve volbách získali jen 3,3 procenta hlasů.

„Je to úžasný volební úspěch,“ komentoval triumf své strany krátce po uzavření volebních místností stávající i příští bavorský premiér Horst Seehofer. „Rok 2008 je tak historií a my jsme zpátky tam, kde jsme bývali,“ poznamenal k volebnímu nezdaru CSU před pěti roky, kdy poprvé po řadě desetiletí museli bavorští konzervativci jít do koalice, a to s liberály (FDP).

Volby v Bavorsku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: dpa,Karl-Josef Hildenbrand

Téma dálničních poplatků pro cizince zabralo 

CSU se zjevně v kampani vyplatila i sázka na kontroverzní téma zavedení mýtného na německých dálnicích pro zahraniční motoristy, tedy i ty české. Ačkoli ostatní strany tento požadavek bavorských konzervativců odmítají a odborníci i Brusel ho označují za protiprávní, podle politologů se jím CSU podařilo mobilizovat své voliče.

„Mýtné pro osobní automobily nevzdáme, nýbrž prosadíme. Cítím odpovědnost za to, že prosadíme to, co jsme v kampani slíbili,“ prohlásil Seehofer. Zda křesťanští socialisté budou moct dálniční mýtné pro cizince skutečně prosadit, se ale ukáže až po celoněmeckých volbách příští neděli.

Volby v Bavorsku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: dpa, Tobias Hase

Hlavním trumfem CSU podle odborníků byla velmi dobrá hospodářská a sociální situace Bavorska, které je jedním z nejbohatších a ekonomicky nejsilnějších regionů Německa. Bavorsko má mimo jiné nejnižší nezaměstnanost ze všech německých spolkových států - jen 3,8 procenta, zatímco celoněmecký průměr je o tři procentní body vyšší.

Merkelová doufá, že jí bavorský výsledek pomůže

Nyní se bude napjatě čekat, jak se výsledek hlasování promítne do nadcházejících celostátních voleb. Výrazný triumf Seehoferovy strany může podle expertů silně povzbudit konzervativní blok kancléřky Merkelové, v což šéfka CDU také věří.

Může ale také aktivizovat příznivce ostatních stran, zejména mezi nerozhodnutými voliči, kterých je v Německu stále více než čtvrtina, a značně tak zdramatizovat volební boj v zemi s největší ekonomikou v Evropské unii.

Video Telefonát Martina Jonáše
video

Telefonát Martina Jonáše

Média očekávají, že profitovat z toho budou zejména liberálové z FDP. Těm by své hlasy totiž mohla dát „ze soucitu“ část voličů CDU/CSU, kteří si přejí pokračování stávající středopravé koalice v Berlíně. Přesvědčivé vítězství CSU v Bavorsku by tak nakonec mohlo znamenat oslabení kancléřčiných konzervativců na celostátní úrovni.