Američané se zbavují adoptovaných dětí – jednoduše přes inzerát

Washington – „Nabízím dítě.“ Takhle začíná řada inzerátů, s jejichž pomocí se adoptivní rodiče ve Spojených státech zbavují svých dětí, když už na jejich výchovu nestačí. Adopce ze zahraničí představuje pro Američany snadný a oblíbený způsob, jak rozšířit rodinu. O pozdějším pohybu dětí ale úřady kvůli mezerám v zákonech brzy ztratí přehled.

Quita strávila v liberijském sirotčinci 14 let, než si ji odvezli američtí manželé. Jenže idyla, kterou si plánovali, nepřišla. „Mnohokrát na nás zaútočila. Často jsme ji museli držet, aby neublížila nám, sobě nebo jiným dětem,“ popisuje Quitina adoptivní matka Malissa Puchallová.

Po dvou letech se manželé rozhodli, že Quitě najdou jinou rodinu. Zájemci Nicole a Calvin Easonovi se ozvali prakticky okamžitě, přes internet. Stačil notářský zápis o změně opatrovnictví a Quita se stěhovala do mobilního domu, kde ji čekala zlá překvapení. „Nicole bývala v posteli nahá a podobně,“ vzpomíná dívka na krušné chvilky. Noví rodiče dokonce chtěli, aby s nimi Quita spávala v posteli.

Američané nabízejí své adoptované děti na internetových fórech
Američané nabízejí své adoptované děti na internetových fórech

Dítě na inzerát – splněný sen pro pedofily

Dívka netušila, že se jí ujali lidé obvinění ze sexuálního zneužívání. Sama časem vyvázla, desetitisíce jiných dětí ale čelí stejným nástrahám. Úřady totiž o jejich osudu nic nevědí. Rodiče, kteří úskalí zahraniční adopce podcenili, je často nabízejí na internetových fórech. Pro nechtěné děti hledají nový útulek, jako by šlo o domácí mazlíčky. „Experti na zneužívání dětí vám řeknou, že tenhle typ inzerátů je pro pachatele splněným snem,“ upozorňuje reportérka agentury Reuters.

Na vině je malá kontrola úřadů a rozdíly v zákonech amerických států. Za posledních dvacet let adoptovali Američané na 200 000 zahraničních sirotků, včetně Číňanky Nory. Bohatý pár z Floridy se postižené holčičky za rok nabažil a odvezl ji do jiné rodiny. I o novou náhradní matku ale přišla – soud ji poslal za mříže. Noru například nutila kopat si vlastní hrob.