V Rusku hořela jaderná ponorka, radiace prý neunikla

Moskva – V opravárenských loděnicích Zvezda v zátoce Bolšoj Kameň na ruském Dálném východě hořela jaderná ponorka Tomsk. Hasičům se podařilo požár uhasit až po několikahodinovém úsilí. Podle sdělení ruského vojenského námořnictva radiace z ponorky neunikla, reaktor byl ještě před začátkem opravy odstaven. Zbraně na palubě ponorky údajně vůbec nebyly.

Hustý dým začal stoupat z prostoru mezi dvěma plášti trupu ponorky. Patnáct hasičských týmů z tichooceánské flotily a z ministerstva pro mimořádné situace požár hasilo za pomoci pěny. Na místě byly i dva hasičské kutry a loď pro kontrolu radiace.

„Jaderná ponorka se nachází v opravě. Požár vypukl dnes ráno během svářečských prací,“ řekl nejmenovaný zdroj z velení flotily. „Žádné nebezpečí nehrozí, ani nejsou žádní zranění, radiační situace je v normě. Situace je plně pod kontrolou,“ zdůraznil. Dodal, že hned po vypuknutí požáru z ponorky organizovaně odešla její posádka.

Podle místní agentury PrimaMedia oheň vzplál v nádrži sloužící k vyvažování plavidla, kde začal hořet starý nátěr. Svářeči se pokoušeli plameny uhasit sami, ale ukázalo se, že hasičské přístroje jsou prázdné. Vzhledem k tomu, že hašení trvá už několik hodin, je zřejmě pravděpodobné, že vzplály i kabely a gumový povrch lodě.