V Albánii platí středověký zákon. Děti se bojí o život

Tirana - Stovky albánských děti se snaží uniknout dopadům platného „zákona krevní msty“. Na vyučování kvůli ohrožení života raději nechodí. Informoval o tom představitel jedné z místních nevládních organizací Gjin Marku. Zákon pochází z 15. století. Vraždená tradice se uplatňuje hlavně v hornatých oblastech na severu Albánie. Běžná je ovšem i ve městech v centrální části země i na jihu.

Zavřeno doma muselo letos zůstat 590 dětí ve věku do 15 let v naději, že uniknou dopadu tohoto „zákona“, jenž žádá „odplatu krev za krev“.   

Podle této normy zvykového práva se mohou stát obětí všichni mužští členové rodiny, včetně dětí starých několik měsíců. A to bez ohledu na stupeň příbuzenství s vrahem, jenž hněv mstícího se klanu vyvolal.   

Podle zprávy, kterou začátkem září vydal v Tiraně Výbor pro usmíření, žije na 600 žen a 590 dětí ve svých domovech v odloučení od okolního světa z obavy, že mohou být kvůli krevní mstě zabiti. „Většina těchto dětí je zbavena jakékoli možnosti komunikace. Nemohou kvůli své izolaci ani do školy,“ vysvětlil Marku.   

Řadu dětí zachraňuje individuální školní plán

Albánské školské úřady loni zahájily projekt individuální výuky pro děti, které jsou odkázány na život doma. „Budeme pokračovat v pomoci těmto dětem, ale naším cílem je dosáhnout toho, aby se mohly učit ve škole jako všichni ostatní,“ konstatovala nová ministryně školství Lindita Nikolli.