Další vážný incident: Turci sestřelili syrský vrtulník

Ankara - Turecké stíhačky sestřelily syrský armádní vrtulník. Navzdory opakovaným varováním pronikl do vzdušného prostoru země. Jde o nejvážnější incident od loňského června, kdy syrská protiletadlová obrana zničila turecký letoun. Ankara oznámila, že o celé záležitosti bude informovat Radu bezpečnosti OSN a spojence v NATO.

„Naše protiletadlová obrana jej opakovaně varovala,“ prohlásil turecký vicepremiér Bülent  Arinç. Podle něj se syrský vrtulník typu Mi-17 ruské výroby dostal v oblasti turecké provincie Hatay do hloubky dvou kilometrů nad turecké území. Stroj byl nakonec sestřelen jednou raketou. Trosky stroje ale dopadly na syrské území.

Podle tureckého armádního velitelství zasahovaly proti vrtulníku, který letěl ve výšce asi 4 300 metrů na tureckým územím, dvě turecké stíhačky F-16. Stroj dopadl zhruba kilometr od hranic.    

Jeden z pilotů je naživu. Mají ho ale v rukou povstalci

Podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) se podařilo nejméně jednomu ze dvou pilotů helikoptéry katapultovat a dosednout bezpečně na zem. Tam jej ale zajali protivládní povstalci. O osudu druhého člena posádky se zatím nic neví.

Jde o dosud nejvážnější vojenský incident na společných hranicích od sestřelení turecké stíhačky syrskou protiletadlovou obranou ve Středozemním moři loni v červnu.

  • Během dva roky trvající občanské války v Sýrii zasáhlo Turecko ze syrské strany také několik granátů a dalších střel. Při těchto incidentech zahynulo několik lidí.
  • Jih Turecka se stal rovněž terčem pumových útoků s více než čtyřmi desítkami mrtvých letos v květnu.