Bez požehnání čeká ruské kosmické rakety tragédie, říká pravoslavná církev

Moskva – Ruská pravoslavná církev má jasno. Havárie kosmických raket, které v uplynulých letech zemi stihly, podle ní zapříčinil jejich start bez požehnání od bajkonurského popa. Napsal to kazašský list Metro s odvoláním na duchovního Sergije, jenž stojí v čele duchovní správy hlavního bajkonurského pravoslavného kostela. Vliv pravoslavných duchovních na ruský kosmický program roste každým dnem.

„Kosmické rakety stíhá katastrofa jen tehdy, když jim církev nepožehná,“ konstatoval Sergij, který ruským nosným raketám žehná už od roku 1998. O tom, která raketa ceremoniál podstoupí, rozhoduje podle ruských médií konstrukční kancelář, jež předává hotové rakety agentuře Roskosmos. Rusko má kosmodrom v Bajkonuru v pronájmu až do roku 2050.

Za poslední tři roky ale ruský kosmický program utrpěl řadu těžkých nezdarů v podobě ztráty několika komunikační a navigačních družic i výzkumné sondy k jednomu z měsíců Marsu. Velký skandál vyvolal červencový neúspěšný start nosné rakety Proton, která měla vynést na oběžnou dráhu tři družice navigačního systému Glonass. Zkáza nákladných družic odstartovala plány na zásadní reformu celého kosmického průmyslu.

Pravoslavní duchovní manažery kosmického programu

Ruská média přitom v poslední době přinesla řadu zpráv o rostoucím vlivu pravoslavných duchovních na kosmický program. V červenci například armáda jmenovala do vysoké manažerské funkce polárního kosmodromu v Plesecku pravoslavného popa. Duchovní Artěmij Emke se stal pobočníkem velitele pleseckého kosmodromu, který spravují ozbrojené síly. Základna slouží hlavně ke startům vojenských a špionážních družic.