Imunitní výbor italského Senátu doporučil odebrat Berlusconimu mandát

Řím - Imunitní výbor italského Senátu doporučil odebrat mandát expremiérovi Silviu Berlusconimu, odsouzenému za daňové podvody v době působení v mediální společnosti Mediaset. S definitivním rozhodnutím o Berlusconiho osudu se dá podle agentury APA v Senátu počítat až v polovině října. Krátce před hlasováním opustilo sál šest senátorů z řad Berlusconiho pravicového uskupení Lid svobody a opoziční Ligy severu. Ze zbývajících členů výboru hlasovalo pro Berlusconiho vyloučení 15 senátorů, proti byl jen jediný.

Berlusconi dnes v emotivním projevu nahraném dopředu v jedné ze svých televizí už prohlásil, že z politiky neodejde. Nezmínil se ale o tom, co provede se současnou vládní koalicí. „Zůstanu navždy s vámi, po vašem boku, ať už mě z parlamentu vyloučí, či nikoli,“ řekl. Své odsouzení Berlusconi označil za překroucení demokracie a vyzval k reformě italské justice. Také ohlásil záměr přejmenovat své hnutí nazpět na Forza Italia (Vzhůru, Itálie).

Masky s podobou bývalého italského premiéra
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pier Paolo Cito

Rozhodnutí senátu může ohrozit další budoucnost současné vlády. Ta je totiž závislá na podpoře Berlusconiho pravicového seskupení Lid svobody, jehož členové již pohrozili odchodem z koalice. Podle některých italských médií si to ale může strana rozmyslet a na další volby nespěchat, dokud Berlusconimu trest zákazu aktivní politiky nevyprší.

Berlusconi byl odsouzen ke čtyřletému vězení, tři roky z toho se ale vymazávají díky amnestii z roku 2006. Roční trest si vzhledem ke svému věku může odpykat v domácím vězení nebo veřejně prospěšnou prací.

Součástí verdiktu je i na základě loňského zákona pětiletý zákaz vykonávání veřejných funkcí, tady ale ještě nejvyšší soud nařídil v srpnu revizi rozhodnutí. Senát ale může Berlusconiho vyloučit ze svých řad sám.

Video Telefonát Josefa Kašpara
video

Telefonát Josefa Kašpara

Telefonát Josefa Kašpara

S6 18.9.

Komentář Vědunky Lunardi

Telefonát Vědunky Lunardi